Praktické tipy, jak vybrat manželskou postel

29.6.2021 | autor: Redakce PŽ

 

Výběr manželské postele by měl být podobně pečlivý jako výběr nového auta. V posteli přeci jen trávíme zhruba třetinu života a je důležité, abychom tuhle nezanedbatelnou část života prožili co nejlépe. Kvalitní spánek má totiž vliv na celé naše fungování během dne. Na co se tedy při výběru manželské postele zaměřit?

Typy manželských postelí

Setkat se můžete s klasickými manželskými postelemi i kontinentálními postelemi. Zatímco klasické postele asi nemusíme představovat, kontinentální postele si přiblížíme více.

Kontinentální postele

Pokud se řekne spaní jako v pětihvězdičkovém hotelu, mnoho z nás si asi vybaví velké a vysoké postele, které slibují naprosto komfortní spánek. Dobrou zprávou je, že tyto postele, známé jako kontinentální postele nebo boxspring postele, si můžete užít každou noc i ve vaší ložnici. Takováto postel se skládá z několika částí, a sice z takzvaného boxspringu, tedy dřevěného rámu opatřeného matrací s pružinovou konstrukcí, z hlavní matrace a svrchní podložky.

Podle čeho vybrat kvalitní manželskou postel

Při výběru manželské postele do ložnice byste se měli zaměřit na design, materiál, konstrukci, velikost, výšku, rošt a také matraci.

Design postele

Postel by samozřejmě měla být nejen odolná a pohodlná, ale měla by také dobře vypadat. Na designu postele se do značné míry podílí materiál, z něhož je vyrobena, a především čelo, jež je obvykle dominantou celé postele. Čelo navíc plní nejen estetickou, ale také praktickou funkci.

Luxusní manželská kontinentální postel. Zdroj: Materasso.cz

Konstrukce

Pokud hledáte kvalitní postel, která vám vydrží mnoho let, zaměřte se na její konstrukci. Konstrukce by měla být kvalitně zpracovaná, bytelná a odolná, aby vám postel dlouho sloužila. Odolnost je dána především zvoleným materiálem, o kterém si povíme něco více v následujících řádcích. 

Materiál

Asi nejčastěji se setkáte s postelemi vyrobenými ze dřeva, dřevotřísky, kovu nebo s čalouněnými postelemi. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Luxusní manželské postele z masivu vynikají dlouhou životností, odolností i krásným designem a díky přírodnímu materiálu se hodí i pro alergiky. Postele z dřevotřísky bývají obvykle ty nejlevnější. Výhodou je tedy jejich cena, ale nevýhodou je, že konstrukce nebývá příliš odolná. Co se týče kovových postelí, můžou se pochlubit jedinečným designem, ale stejně jako postele z dřevotřísky mohou začít po čase vrzat. A čalouněné manželské postele? Mají konstrukci postele i čelo potažené textilií nebo kůží a vynikají luxusním designem. Nevýhodou však může být nutnost pravidelného čištění.

Velikost postele

Velikost postele byste měli samozřejmě vybírat podle toho, jak velké matrace chcete zvolit. Standardní rozměr manželské matrace je 180 x 200 cm, vyrábějí se však i širší a také delší postele i matrace. Širší matrace vám přijde vhod zejména v případě, že počítáte s tím, že s vámi v posteli bude spát i dítě. Pokud na posteli bude spát i velmi vysoká osoba, zvolte prodlouženou délku postele, která bývá 210 až 220 cm.

Výška postele

Ložná plocha by se měla nacházet alespoň 40 až 50 cm od země. Pro starší osoby může být výška ještě o 10 až 20 cm vyšší, aby se jim do postele správně ulehalo a z postele komfortně vstávalo. Dostatečná výška má navíc vliv na životnost matrace a chrání vás před průvanem proudícím mezi podlahou a dveřmi.

Úložný prostor: Ano, nebo ne?

Lidé se často ptají, zda zvolit manželskou postel do ložnice s úložným prostorem, nebo bez něj. Odpověď na tuto otázku by se měla odvíjet zejména od toho, jestli úložný prostor opravdu potřebujete, nebo máte v domě či bytě dostatek prostoru, kam můžete věci odložit.

Výhodou úložného prostoru bezesporu je, že pod postel můžete schovat celou řadu věcí včetně peřin, prostěradel a ložního prádla. Zásadní nevýhoda však spočívá v tom, že kvůli úložnému prostoru pod postelí dochází k nedokonalé cirkulaci vzduchu v matraci. Pokud tedy zvolíte postel s úložným prostorem, měli byste matraci pravidelně čistit nebo provětrat, aby nedošlo ke vzniku zápachu a množení bakterií.

Design i pohodlí. Zdroj: Materasso.cz

Jak vybrat rošt do postele?

Na trhu jsou k dostání lamelové, polohovací (elektricky nebo ručně), laťkové a destičkové rošty. Lamelové postelové rošty jsou nejrozšířenější, dobře pruží, jsou prodyšné a šetří matraci. Polohovací rošty zvyšují komfort a laťkové rošty jsou prodyšné, ale méně pruží. V neposlední řadě destičkové rošty se pyšní prodyšností, odpružením a unesou i vyšší váhy. Jsou však obvykle dražší než jiné rošty.

Jakou matraci zvolit do manželské postele?

Při výběru matrace se zaměřte na její rozměry, použité materiály i tuhost. Matrace by měla být minimálně o 25 cm delší než výška majitele. Co se týče šířky, řiďte se šířkou vašich ramen při poloze na zádech, standardní rozměr jednolůžka je 90 x 200 cm. A výška matrace? Měla by se odvíjet od složení matrace, neměla by být však menší než 15 cm. Co se týče materiálu matrací, existuje jich celá řada. Více o materiálech matrací a jaký zvolit, se dozvíte v tomto článku.

Partnerskou matraci, nebo manželskou?

Při výběru matrace na manželskou postel vyvstává otázka, jestli zvolit dvě oddělené matrace, označované jako partnerské, nebo jednu velkou, kterou najdete také pod názvem manželská matrace. Jednoznačná odpověď na tuto otázku však neexistuje, protože každý pár má jiné preference. Pojďme se podívat, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.

Kvalitní matrace s taštičkovým jádrem. Zdroj: Materasso.cz

Manželská matrace

Manželská matrace se vyznačuje celistvou plochou s jednou tuhostí a její nejobvyklejší rozměr je 180 x 200 cm. Díky této matraci vytvoříte z postele tzv. letiště na spaní. Její výhodou je, že nevzniká mezera uprostřed a že je pohodlná v případě, že v posteli spí s rodiči dítě. Nevýhodou však je, že má jen jednu tuhost, je těžší a hůře se s ní manipuluje, pohyb partnera se může přenášet i na druhou půlku a není vhodná pro polohovací rošty.

Partnerská matrace

Partnerské matrace se vyznačují tím, že mají stejnou výšku, takže společně vytvářejí celistvou plochu, ale s mezerou uprostřed. Výhodou je stejná výška matrací, různá tuhost na každé straně, díky čemuž má každý z partnerů možnost volby tuhosti, snadná manipulace a čištění a možnost použití na polohovacích roštech. Nevýhodou je snad jen mezera uprostřed postele.

TIP: Topper

Pokud chcete ještě umocnit komfort při spánku, doporučujeme na matraci položit ještě svrchní, podstatně tenčí matraci neboli topper. Tato svrchní matrace přispívá jednak k většímu pohodlí a jednak chrání hlavní matraci. Důležitým chráničem matrace je i povlak, který může být v antialergickém provedení.

Postel je srdcem šťastného domova.

Další rady pro ještě lepší spánek partnerů

Na závěr pro vás máme ještě několik tipů, jak vybrat manželskou postel.

Vzdušnost

Slabá vzdušnost lehací částí má negativní vliv na životnost postele i hygienu, celá postel i matrace proto musí být dobře odvětraná.

Pohodlnost

Naprosto klíčové je, aby byla postel pohodlná. Pohodlnost ovlivňuje především volba roštu a matrace a také dostatečná velikost a výška postele.

Závěr

Při výběru manželské postele byste se měli zaměřit hned na několik parametrů, vybírat byste měli podle typu postele, designu, konstrukce, materiálu, z něhož je postel vyrobena, velikosti a výšky postele, roštu a v neposlední řadě také matrace. Při výběru postele i matrací myslete na to, že se vyšší investice jednoznačně vyplatí a vrátí se vám díky kvalitnějšímu spánku bez bolestí zad a hlavy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.