Žádné okno se neobejde bez pořádného parapetu

27.2.2017 | autor: Redakce PŽ

Žádné okno se neobejde bez pořádného parapetu

Možná se vám zdá, že parapety jsou při stavbě či rekonstrukci nepříliš podstatným prvkem, ve skutečnosti jsou však v interiéru i exteriéru vidět mnohem víc, než si myslíte. Jejich design by měl vhodně dotvářet celkové ladění vaší domácnosti a navíc se jedná o významný funkční detail.

Vybíráme parapet

Jakmile se začnete rozhlížet na současném trhu, překvapí vás široká škála materiálů, tvarů a barev, v nichž se vnitřní i venkovní parapety nabízí. Uvědomíte si, že výběr možná nebude tak snadný, jak se zdálo! Na co byste si měli dát pozor především? Ladící design je samozřejmostí, zaměřme se tedy na rozměry. U venkovních parapetů by délka měla odpovídat délce okenního rámu, nebo ji přesahovat. U vnitřních parapetů je pak třeba zvážit, zda je budete chtít zasekávat do zdi, jestli se má špaleta rozevírat, nebo bude kolmá, a má-li parapet překrývat topení.

Vnitřní parapety

Důležitým kritériem pro výběr parapetu je přirozeně kvalita výrobku. Pro orientaci lze různé typy parapetů rozdělit do tří tříd s vlastními specifiky. Největší pevnost, odolnost vůči mechanickému poškození a celkovou kvalitu slibuje třída A – robustní dřevěné parapety s přírodním voskem, ošetřené vysokotlakou metodou. Odolávají extrémnímu horku i vlhkosti a lze je snadno čistit, dokonce i od popela, sazí a inkoustu. Třída B znamená dřevotřísku. Tyto parapety se již skládají ze dvou kusů, spojených dohromady a překrytých laminovaným povrchem. Odolnost proti vlhkosti je tím pádem samozřejmě nižší, v suchých interiérech lze ale parapety třídy B bez problémů využít. Ke třídě C se řadí levné parapety z plastu s komorovou strukturou. Jedná se o ekonomicky výhodnou alternativu, která však v čase neobstojí, deformuje se změnami teplot a špatně odolává poškození těžkými, ostrými nebo horkými předměty.

Venkovní parapety

Také v případě venkovních parapetů máte na výběr ze tří úrovní kvality. Parapety třídy A z tažených hliníkových profilů o tloušťce 1,5 – 3 mm slibují vynikajicí trvanlivost a dobře drží tvar. Samozřejmostí je odolnost proti rozmarům počasí. Jedná se o nejrozšířenější typ parapetů v EU, snad také proto jsou k dispozici v široké paletě barevných možností. O něco levnější, avšak méně odolná je třída B, kdy hliníkové profily dosahují pouze tloušťky 1 mm. Třídu C představuje ohýbaný plech z hliníku, taktéž o tloušťce 1 mm, u nějž hrozí riziko prohýbání a kroucení. Konečný výběr je samozřejmě na vás, odborníci ovšem preferují odolné parapety z kvalitního materiálu a nejlevnější varianty doporučují pouze jako nouzové, dočasné řešení.

Možná se vám zdá, že parapety jsou při stavbě či rekonstrukci nepříliš podstatným prvkem, ve skutečnosti jsou však v interiéru i exteriéru vidět mnohem víc, než si myslíte. Jejich design by měl vhodně dotvářet celkové ladění vaší domácnosti a navíc se jedná o významný funkční detail.


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.