Zásady správného sekání trávníku

30.6.2022 | autor: Redakce PŽ

Zásady správného sekání trávníku

Sekání trávníku je věc sice nudná, ale nutná. Zejména na jaře, kdy trávník roste nejrychleji. Díky sečení docílíte toho, že váš trávník v dobrém stavu, a navíc jej stimulujete k dalšímu růstu. Pokud tedy sekáme trávník správně. Mezi nejčastější chyby při sečení trávníku patří například to, že trávník sekáme příliš na krátko, nebrousíme sekací nože, odkládáme sečení až na dobu, kdy už je tráva příliš vysoká apod.

Nesekejte příliš

Nože své aku sekačky nebo elektrické sekačky nenastavujte na příliš nízko. Pokud je tráva dostatečně dlouhá, může růst a tvoří se silnější kořenová vrstva. Kořeny dosáhnou níže do půdy, kde se snáze dostanou k vodě a živinám. Pokud trávník sečeme příliš na krátko, pak se trávník soustředí na dorůstání stébel a neprohlubuje kořeny. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost růstu plevele. Dalším důvodem je to, že vyšší stébla trávy lépe zastiňují půdu, čímž ji udržují chladnější. A taková půda déle drží vlhkost.

Sekejte v podvečer

Ideální čas, kdy bychom měli sekat trávník, je podvečer. Trávník je v tuto dobu suchý (pokud přes den nepršelo), slunce méně intenzívní, a tak bude mít trávník dostatek času vzpamatovat se, než jej začnou vyčerpávat odpolední vedra. V případě, že v den, kdy chcete sekat trávník, prší, sekání raději odložte. Sekání mokré trávy zanechává nerovnoměrnou výšku trávy. Navíc mnohem více dochází k ucpání sekačky.

Sekejte trochu jinak

Každé sekání provádějte jinak – jiným směrem, ale také třeba kolmo k poslednímu sekání. Když sekáme stále stejně, mohou vzniknout vyjeté koleje nebo se trávník může naklánět na jednu stranu ve směru, jakým sekáme.

Sekejte podle potřeby

Naplánovat si sekání trávy pokaždé na úterý je tak trochu jako vynášet odpadky vždy ve stejný den. Když ještě není koš plný, tak proč jej vynášet? Stejné je to s trávníkem. Na jaře bude třeba častějšího sekání (klidně i dvakrát za týden), v létě pak klidně jednou za týden či dva týdny.

https://pixabay.com/cs/photos/péče-o-trávn%C3%ADk-údržba-trávn%C3%ADku-643556/Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.