Životní standard a výběr bydlení

23.10.2010 | autor: Redakce PŽ

Životní standard a výběr bydlení Jak už jsme si řekli v mém předchozím článku s názvem Když se řekne bydlení..., bydlení uspokojuje jednu nebo i více našich potřeb. Každý z nás má na něj jiné nároky a také jiný životní standard. A právě souvislostem mezi výběrem bydlení a životním standardem se budu v tomto článku věnovat.

Životní standard neurčují jen peníze


První, co nás obvykle napadne k životnímu standardu, je finanční rovina. Každému je zřejmé, že při pořizování nového bydlení jsme limitování právě velikostí našeho konta nebo výši příjmů. Nicméně ani zdaleka to není jediná součást tohoto  standardu.

V této souvislosti mě napadla jedna má vlastní zkušenost. Před několika lety jsem ještě jako čerstvý absolvent byl součástí malé skupinky pracovníků v Pákistánu a bydleli jsme v hotelu Sheraton. Pro mě, zvyklého na malý pokojík pro dva studenty se společnou sociálkou na chodbě, kde se všichni chovali "uvolněně", to byl skok jak do jiného vesmíru.

Člověk by řekl, že jednoznačně do vyššího standardu, ale já jsem se v tomto prostředí, kde na každé chodbě byl poslíček v hotelové uniformě, všude pěkné koberce, velké pokoje s klimatizací a televizí, na střeše bazén, většina hostů ve společenských šatech a spousta dalších pěkných věcí kolem, necítil vůbec dobře. Bylo to pěkné, zajímavé, ale jaksi vzájemně se mnou nekompatibilní.

Rozhodují pocity i zdravý rozum


Na této krátké příhodě chci ukázat, že velká část standardu se skrývá právě v té méně viditelné a měřitelné rovině, a to rovině pocitů a vnímání. A tato často opomíjená rovina je podle mě rozhodující pro šťastné a spokojené bydlení. Právě ten pocit spokojenosti, štěstí a okouzlení místem by měl být pro nás hlavním vodítkem pro výběr našeho nového bydlení. Samozřejmě je nezbytné řešit při tom i ty zřejmé otázky. Jak zajistit financování? Jak budu dojíždět do práce? Jaké je zde vyžití pro děti? Jak se děti dostanou do školy a na kroužky apod.? Budete nacházet pro i proti, podle toho, z jaké strany se na celou věc podíváte, ale konečné rozhodnutí bude pořád zakaleno vašimi pochybnostmi. Pořád bude něco scházet, nějaká síla, která to jednoznačně převáží na tu kterou stranu.

Pokud nebudete novým místem okouzleni, bude pro vás velmi obtížné rozumově se přiklonit na jednu nebo druhou stranu svého vnitřního dialogu. Vnitřní pocit je něco jako kompas, který nám ukazuje, zda naše rozhodnutí jsou v souladu s naším vlastním životním standardem.

Řešení, které vyhovuje jednomu, nemusí být pro druhého ani dostatečné. Jsme jako lidé každý jiný, každý individualita, proto i pro výběr bydlení neexistuje nějaká univerzální poučka nebo vzorec. Klíčem pro výběr proto může být vhodná kombinace používání rozumu, vnímání atmosféry místa a používání svých pocitů


Autor: Ing. Martin Škornička (více o něm zde)


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.