Zřizujete si přípojku vody? Poradíme

25.10.2021 | autor: Redakce PŽ

Zřizujete si přípojku vody? Poradíme

Přípojka vody a odpadu bývá u moderních nemovitostí standardem. Pokud i vás čeká jejich budování, pak čtěte dál. Celým procesem stavby vodovodní a kanalizační přípojky vás provedeme krok za krokem, abyste věděli, na co se připravit.

Co je přípojka vody a odpadu

Vodovodní a kanalizační přípojka spojuje nemovitost a vodovodním, respektive kanalizačním řádem. Zatímco přípojka vody zásobuje nemovitost pitnou vodou, přípojka odpadu se stará o likvidaci odpadních vod. 

Dle zákona se jedná o samostatné stavby, které ale nejsou vodním dílem. Z toho důvodu řeší veškerou administrativu pouze stavební, nikoliv vodoprávní úřad. 

Jak zřídit přípojku vody a odpadu krok za krokem

1. Oslovení provozovatele

Ze všeho nejdříve vám doporučujeme oslovit provozovatele vodovodu a kanalizace a předběžně dohodnout technické řešení napojení. Čas od času se totiž stává, že ačkoliv vodovodní i kanalizační řád se nacházejí poblíž hranice pozemku, jejich kapacita neumožňuje napojení další nemovitosti. 

V takovém případě je nutné zvolit alternativní řešení. Přípojka vody může být nahrazena vrtanou studnou, přípojka odpadu pak domovní čistírnou odpadních vod nebo tříkomorovým septikem.

2. Projekt přípojek

Jakmile od provozovatele sítí dostanete zelenou, můžete oslovit projektanta, který se pustí do zpracování projektové dokumentace. Tu zpravidla obdržíte 3–4 týdny po zahájení spolupráce. Projekt je následně třeba odnést opět za provozovatelem vodáren a kanalizace ke schválení a zapracovat případné připomínky. Až poté je projekt vodovodní a kanalizační přípojky připraven pro jednání se stavebním úřadem.

Zbytek článku čtěte na blogu ZDEAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.