Hodláte v Ostravě pronajmout pozemek, pro který nemáte využití? Může to být mnohem lepší řešení než jeho prodej!

15.11.2021 | autor: Redakce PŽ

Hodláte v Ostravě pronajmout pozemek, pro který nemáte využití? Může to být mnohem lepší řešení než jeho prodej!

Sehnat v Ostravě pronájem pozemku, a to v podstatě jakéhokoliv druhu, je momentálně téměř nadlidský úkol. Nabídka tohoto typu je zde velmi omezená. Jestliže ve městě, případně v jeho blízkém okolí nějakou půdu vlastníte a nemáte pro ni již delší čas žádné smysluplné využití, nějaký zájemce, kterému byste ji mohli pronajmout, se nepochybně najde. Pokud snad uvažujete také o tom, zda by nebylo lepší váš pozemek rovnou prodat, raději s touto variantou ještě vyčkejte. Jste-li ve finanční tísni, pak vás od okamžitého zpeněžení vaší nemovitosti zřejmě nic neodradí, to je pochopitelné. Nicméně pronájem může být z dlouhodobého hlediska podstatně lepším řešením. Uvidíte!

Ostrava a pronájem pozemku – skromná nabídka

Každý, kdo v lokalitě Ostravy poslední dobou hledal nějaký pozemek, který by si mohl pronajmout, dobře ví, jak je to komplikované. Nabídka takové půdy je zde totiž velice skromná. Je přitom vcelku lhostejné, zda se jedná o pole, zahradu nebo nějakou plochu, na které by se dala vybudovat stavba určená ke komerčním účelům. Ať budete na webech s realitní inzercí hledat jakkoliv dlouho a jakkoliv pečlivě, více než 15 či 20 podobných nabídek v jeden okamžik zřejmě neobjevíte. Situace je vám tedy coby vlastníkovi nějakého pozemku nacházejícího se v Ostravě či v jejím bezprostředním dosahu rozhodně nakloněna. Využijte toho a získejte peníze cestou pronájmu, nikoliv skrze prodej vaší nemovitosti. Zbavovat se půdy, jejíž hodnota výrazně a hlavně setrvale roste, by nebylo vůbec rozumné. Malou ukázku toho, co je v lokalitě aktuálně k mání, můžete vidět v tabulce. Alespoň si uděláte představu, co máte ve svých rukou a jaký nájem můžete případně požadovat.

Nabídka pozemků určených k pronájmu – Ostrava (10/2021)

Lokalita

Možnost využití

Velikost (m2)

Nájemné (Kč)

Slezská Ostrava

Zpevněná manipulační plocha

2 000

40 000

Vítkovice

Plocha pro parkoviště/sklad

264

4 000

Hrabová

Zpevněná plocha pro komerční výstavbu

3 000

Dohodou

Dolní Lutyně

Zahrada

2 038

5 000

Petřvald

Komerční pozemek

200

6 000

Neprodávejte!

Množství půdy je omezené, a čím více přibývá na světě lidí, tím více roste její hodnota. To jsou vcelku jednoduché počty. Chcete-li bez ohledu na cokoliv svůj pozemek prodat, pak je samozřejmě lepší, je-li vhodný k obytné, případně ke komerční zástavbě. Za takový totiž dostanete obvykle mnohem lépe zaplaceno. Faktem ovšem je, že i louka, kus lesa nebo třeba orná půda mají svou nezanedbatelnou hodnotu, která navíc tak jako u stavebních pozemků neustále stoupá. Pokud byste i nadále chtěli vlastnit něco, co skvěle odolá inflaci, svou půdu, ať je jakéhokoliv charakteru, raději neprodávejte! Pronájem vám sice nemusí vždy přinášet závratné zisky, ale z dlouhodobého pohledu jde o velmi racionální zacházení s vaším nemovitým majetkem.

Cena a délka pronájmu

Rozhodnete-li se váš pozemek pronajmout, budete nuceni vyřešit několik důležitých věcí. Nejpodstatnější je pochopitelně cena takového pronájmu. S jejím optimálním nastavením vám mohou pomoci tzv. cenové mapy, případně již zmiňované weby s realitní inzercí. Jde o to, abyste zbytečně neprodělali nebo naopak nenastavili své požadavky neúměrně vysoko. Neméně důležitá může být rovněž doba, po kterou přenecháte svou nemovitost k užívání někomu jinému. Pokud jde o trvání pronájmu, dejte vždy přednost krátkodobějším smlouvám, ideálně na rok či dva. V případě, že uzavřete dohodu na více let, můžete toho později litovat. Pokud byste se náhodou dostali do finančních potíží a chtěli svůj majetek přece jen prodat, bylo by to jistě komplikované.

Orná půda nebo parkoviště?

Jak velké nájemné můžete očekávat, to samozřejmě závisí na celé řadě faktorů. Jedním z nich je určitě lokalita, ve které se vaše nemovitost nalézá. Na světě existují místa, jako třeba Hongkong, kde má téměř jakýkoliv pozemek vzhledem k nedostatku místa doslova astronomickou hodnotu. Ostravsko je sice v tomto ohledu poněkud „jiná liga“, to však neznamená, že si nemůžete přijít na své. Jak vysoké nájemné si vyjednáte, ovšem závisí i na dalších faktorech. Důležitá je rovněž velikost, celkový stav pozemku, jeho dostupnost a také možnosti využití. Pozemky, lze přitom rozdělit zhruba následovně:

  • Lesní pozemky

  • Zahrady

  • Orná půda

  • Ovocné sady, vinice, chmelnice

  • Trvalý travní porost

  • Vodní plochy

  • Stavební pozemky

  • Zastavěné plochy a nádvoří

Víte, co je pacht?

Víte, co znamená slovo pacht? Ne? V případě, že vlastníte zemědělskou půdu, ovocný sad nebo třeba chovný rybník a hodláte tuto svou nemovitost pronajmout, pravděpodobně neuzavřete klasickou nájemní smlouvu. Pro vaši situaci se více hodí smlouva pachtovní, z níž vyplývá jak právo na užívání pozemku, tak i na „požívání“ plodů či výnosů z něj plynoucích. Propachtovali jste sad plný jabloní? Pak, není-li výslovně stanoveno něco jiného, náleží nájemci (pachtýři) vašeho pozemku také jablka, která se v sadu urodí.

Když už jsme u toho, jste majitelem sadu, orné půdy, nebo snad nějaké komerční plochy? A o jak rozlehlou nemovitost se jedná?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.