Jak rychle a dokonale uklidit domácnost?

2.6.2015 | autor: Redakce PŽ

Jak rychle a dokonale uklidit domácnost?

Úklid je součástí běžného života v každé domácnosti. Ne vždy se jedná o velký a důkladný úklid, ale klasický úklid probíhá nepřetržitě, aniž bychom si to uvědomovali. Co by se mělo a nemělo dělat, aby se jednalo o rychlý a efektivní úklid, jaké prostředky používat, jaké pomocníky využít, vám prozradí následující článek.

 

 

 

 

Pro začátek pár čísel

 • 33 % žen uklízí svou domácnost rádo
 • 28 % žen nemá k žádné domácí práci vyložený odpor
 • ve 35 % českých domácností se o úklid stará žena
 • 20 % lidí si uklízí výhradně samo
 • pouze 1 % domácností má na úklid domácnosti hospodyni na všechny domácí práce

 

Rady profesionálních uklízeček

Při pomyšlení na vánoční úklid nebo jakýkoliv jiný se většině žen zkřiví úsměv na tváři. Ovšem zažité rituály se špatně odstraňují a tak je to každý rok čeká znova a znova. Na druhou stranu ve voňavé, čisté a upravené domácnosti se žije lépe. Nehrozí žádné zdravotní obtíže spojené s výskytem plísní nebo alergické reakce na prach či roztoče.

Mezi nejčastější rady od profesionálních uklízeček je začínat s úklidem shora a postupovat směrem dolů, koberce by se měly vysávat proti směru vlasu a mytí oken se má začínat od rámů. Také by se měly místnosti s nejvíce detaily nechávat na konec. Důležitý je systém a řád.

Pomocníci

 • kvalitní čisticí prostředky na nábytek a podlahy
 • mop
 • vysavač
 • pytel na odpadky
 • koště, smetáček, lopatka
 • hadr, kýbl
 • horká voda

 

Nejméně používaná místnost

Jedním z nejdůležitějších bodů při začátku úklidu je rozvrhnout si pořadí místností. Začínat s úklidem by se mělo v nejméně využívané místnosti. V místnosti, kde se pohybuje nejméně lidí se bude uklízet velmi rychle a pořádek se v ní udrží po delší dobu. U těchto místností nehrozí, že se budou v nejbližší době potřebovat.

 

Kuchyň a koupelna až na konec

Naopak kuchyň a koupelna by se měly nechat až na samotný závěr úklidu. Využívané místnosti je dobré uklízet v pořadí, dětský a obývací pokoj, kuchyň, toaleta a až na úplný konec koupelna. Pořadí je logické, do kuchyně nebo koupelny se často během úklidu chodí pro čistící prostředky a další nezbytné prostředky.

 

Shora směrem dolů

V každé místnosti by se mělo vždy postupovat od horních míst až k podlaze. To znamená vrchním deskám na skříních, poličkám ve výšce nebo lustru či rámům obrazů. Poté se uklízí směrem dolů až se dojde k podlaze. Je to převážně z toho důvodu, že pokud by se postupovalo obráceně, uklizená plocha by se opět zaprášila a zanesla nečistotami.

 

Odpadkový koš vždy po ruce

Aby nedocházelo ke zbytečnému pobíhání po místnosti a zbytečnému výdeji energie, je dobré mít vždy po ruce pytel nebo koš na odpadky, které se během uklízení objevují. Předejde se tak roztroušení nečistot po celé místnosti nebo uklízené ploše.

 

Mytí oken

Při mytí oken by se mělo nejprve začínat u rámů a až poté mají přijít na řadu skla. Jsou-li okna hodně znečištěná měla by se umýt čističem na sklo nebo klasickým Jarem a pak se opláchnout čistou vodou.

Okna by se neměla mít při vysokých teplotách, nejen, že hrozí zkolabování, ale také se při vysokých teplotách čistící prostředky rychleji vypařují. Ideálním počasím na mytí oken je při zatažené obloze, kdy okna neschnou příliš rychle a netvoří se tak šmouhy.

 

Proti vlasu

Profeionální uklízečky mají také radu, na to, jak efektivně vysávat koberec. Je to vždy směrem  proti vlasu. Je to proto, aby se prach a nečistoty z koberce dostaly, co nejlépe.  Koberec by se měl nejdříve nadzvednout malým kartáčem, který vlas nadzvedne a vysavač se pak dostane hlouběji.

Moderní vysavače, jako jsou vysavače Vorwerk, nabízejí speciální kartáče, které se efektivně zbavují roztočů a zárodků plísní. Aby bylo vysáto, co nejvíce nečistot, jsou vysavače vybaveny filtry. Německá firma Vorwerk se tak začala specializovat na to, aby sáčky do vysavače Vorwerk obsahovaly tyto filtry a koberce byly vysávané co nejlépe. Koberce pak mohou být i v domácnosti alergika.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.