Jak vybrat levnou dětskou postel? Kritériem číslo 1 musí být bezpečnost!

22.12.2020 | autor: Redakce PŽ

I pro levné dětské postele platí, že dovedou splnit všechna vaše očekávání. Jenom si musíte umět vybrat. Jsou nejen laciné, ale navíc praktické, pohodlné a mohou mít i přitažlivý design. Jde tedy o kritéria, která požaduje většina rodičů, ale ne každý si uvědomí to nejdůležitější. Lůžko určené pro vaši ratolest musí být především bezpečné! Víte, jak se bezpečná postel pozná? A znáte všechny materiály, které jsou dnes k výrobě tohoto nábytku běžně používány?

Levné dětské postele vás mohou mile překvapit

Každý milující rodič chce pro svého potomka jenom to nejlepší. Většina z nich však nemá k dispozici neomezené prostředky a musí hledět nejen na kvalitu, ale i na cenu. Naštěstí tak jako u jiných výrobků i zde platí, že co je levné, ještě nemusí být špatné. Nabídka laciných a přitom kvalitních dětských postelí je u nás dostatečně široká a uspokojí každého. Koupit lze i takové výrobky, které navzdory nízké ceně velmi mile překvapí jak zdařilým designem, tak vysokou kvalitou provedení. Malé království pro vaši ratolest je tedy možné vykouzlit i s omezeným rozpočtem. Do zařizování pokoje se pusťte bez obav!

Bezpečnost na prvním místě!

Především u menších dětí existuje poměrně velké riziko, že ve spánku z lůžka spadnou. Mnohdy jednoduše proto, že si ještě na klasickou postel nestihly zvyknout. Tuto přechodnou dobu však můžete své ratolesti usnadnit tím, že koupíte postel se zábranou. Zatímco u klasických lůžek lze takový konstrukční prvek doporučit, u patrových je )už zcela nezbytný. Zamezit možnému pádu na zem lze tedy poměrně snadno. Všímat si ale musíte i dalších věcí.

Myslet musíte na všechno

Abyste snížili riziko zranění na minimum, musíte být při výběru postele opravdu pečliví. Její povrch nesmí mít v žádném případě ostré hrany, aby si vaše dítě neublížilo. Ideální je, když jsou všechny hrany pěkně zaoblené. Z hlediska bezpečnosti je to nejlepší řešení. Pokud byly ke smontování lůžka použity šrouby, musí být samozřejmě dotaženy tak, aby žádný nevyčníval. Nekvalitní nábytek může obsahovat velké množství formaldehydů, což vede v krajním případě ke vzniku alergií nebo k problémům s dýcháním. Vyhněte se proto výrobkům, které jsou výrazně cítit lepidlem, barvou nebo jinými chemikáliemi.

Z jakých materiálů můžete vybírat?

Materiál, ze kterého je lůžko vyrobeno, patří k hlavním kritériím, na které je třeba při výběru myslet. Spánkem trávíme přibližně třetinu života a dobrý spánek je nesmírně důležitý pro zdravý život. Chcete-li ho vašemu dítěti dopřát, kupte mu lůžko z kvalitního materiálu. Pomineme-li čalouněné postele, které jsou pro vaše potomky nevhodné a vynecháme-li v dětských pokojích málo používaný kov, zbývá lamino a masivní dřevo.

Lamino vás nezklame

Lamino patří k levným materiálům. K výrobě postelí se používají hlavně tzv. lamino desky, které jsou složeny především z jehličnatých dřevin. Třísky jsou slisovány společně s příměsí lepící složky a vzniklá deska se potáhne folií a laminem. Povrch obvykle imituje nějaký konkrétní druh dřeva. Životnost lamina není sice srovnatelná s masivem, ale vaší ratolesti určitě vydrží až do dospělosti. Je to dobrá volba.

Masivní dřevo je velmi žádané

Jde o dražší variantu, ale přesto velmi žádanou. Používá se celá řada druhů, ale k nejběžnějším u nás patří smrk, borovice, dub a také buk.

  • LEVNĚJŠÍ SMRK A BOROVICE - smrkové dřevo je zřejmě nejrozšířenější. Je lehké, pružné a zároveň cenově dostupné. Lehce se moří i opracovává. Borovice je rovněž oblíbená. Hůře však snáší různé nátěry a proto se s ní setkáte hlavně v přírodní formě, což dává vyniknout množství letokruhů a suků pro borovici typických.

 

  • DRAŽŠÍ DUB A BUK - postele vyrobené z masivního buku a dubu jsou u nás asi nejžádanější. Jde o tvrdá dřeva s velmi vysokou pevností a životností. Lůžka z těchto materiálů se vyznačují dokonalou stabilitou, což je i z hlediska bezpečnosti vašeho dítěte velmi důležité. Obzvláště dub byl už odedávna vysoce ceněný.Značná pevnost buku umožňuje výrobcům realizovat množství rozmanitých designových úprav. Buk je velmi světlý a lze ho snadno lakovat a mořit, takže konkrétní odstín si zpravidla můžete zvolit sami.

5 typů dětských postelí

Při výběru lůžka do dětského pokoje dnes naštěstí nejste omezeni téměř ničím. V nabídkách výrobců a obchodníků běžně narazíte na mnoho rozmanitých typů a provedení. K nejobvyklejším patří těchto pět variant:

  1. Rozkládací – jsou ideální pro případ přenocování kamaráda. Obsahují plnohodnotné vysouvací lůžko (přistýlku).

  2. S úložným prostorem – chcete uklidit peřiny, oblečení nebo hračky? Tento typ postele vám to umožní.

  3. Se zábranou – bezpečnostní zábrana je neocenitelným pomocníkem v péči o vaši ratolest. Zaručí klidný spánek dítěti i vám.

  4. Patrové – najdou uplatnění tam, kde je nutné využít každý kousek prostoru a to hlavně tehdy, pokud máte více dětí.

  5. Multifunkční – popularita multifunkčních postelí je na vzestupu. Vyráběny jsou v kombinaci se skříněmi, psacími stoly a nejrůznějšími prvky určenými ke hře.

Pro kvalitní a bezpečný spánek

Jak už víte, kvalitní výrobek můžete pořídit i s omezenými prostředky, ale cena by určitě neměla být hlavním kritériem vašeho výběru. Věříme, že pro pohodlný a ničím nerušený spánek vašeho potomka jistě uděláte tak jako většina rodičů maximum. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, pamatujte především na bezpečnost!

Bude to lamino, borovice nebo prvotřídní dub? A dáte přednost posteli s úložnými prostory nebo nějaké multifunkční variantě?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.