Jaké zvolit osvětlení šatní skříně a šatny? Pozor na barvu světla

13.5.2021 | autor: Redakce PŽ

Jaké zvolit osvětlení šatní skříně a šatny? Pozor na barvu světla

Osvětlení šaten a vestavěných skříní může být snazší než si myslíte. Není potřeba vymýšlet něco, co už vymyslel někdo před vámi – a navíc, když to funguje velmi dobře. Pokud chcete v šatně dobře vidět na vybírané oblečení a zároveň chcete kvalitní světla, která nezkreslují barvy, podívejte se, jaké osvětlení zvolit.

Bodová světla osvětlí šatnu i vestavěnou skříň

Oblíbenou a hlavně funkční variantou, jak osvětlit šatnu nebo třeba vestavěnou skříň, jsou bodová svítidla. Jejich výhodou je, že nejsou skoro vůbec vidět a jsou zapuštěná do stropu, sádrokartonových podhledů nebo třeba přímo do vestavěné skříně. Nezabírají tak žádný prostor a přesto skvěle osvětlují nejen vnitřek šatní skříně, ale zároveň i celou šatnu. Bodová světla jsou ideální volbou a ještě stále jsou nejvíce rozšířené jako osvětlení šatny.

Stropní svítidla a LED panely

Další variantou, jak osvětlit šatnu, jsou samozřejmě klasická stropní svítidla a LED panely. Výhodou je, že jsou minimalistická a nijak nenarušují celkový dojem. Některá je také možné zapustit do sádrokartonových podhledů. Oproti bodovým světlům vám bude stačit mnohem méně LED panelů, protože jsou výkonnější. Na druhou stranu ale mají nevýhodu, protože se většinou nedají umístit přímo do vestavěné skříně. Stropní svítidla tak osvětlují pouze šatnu, nikoli samotnou šatní skříň.

LED pásky do vestavěné skříně

Zajímavou a oblíbenou alternativou jsou běžné LED pásky. Jejich obliba během poslední doby stoupá. Často se používají především na osvětlení kuchyní, ale také jako dekorativní osvětlení nebo osvětlení schodů. Výhodou LED pásky je, že osvětluje jen tam, kde je to potřeba. Její výkon není takový, aby osvětlil celou místnost. Zároveň se snadno instaluje, většinou je možné LED pásky snadno nalepit přímo na místo, kde mají svítit. Mohou tak osvětlovat oblečení pověšené na ramínkách, stejně jako třeba jednotlivé police šatní skříně, a to bez jakýchkoli náročných úprav nebo instalace

Dejte si pozor na barvu světla

Určitě nechcete, aby barva světla zkreslovala barvy vašeho oblečení. Nicméně to by se mohlo snadno stát. Proto volte takové světelné zdroje, které jsou neutrální. Vyhněte se teplé žluté a podobným barvám určeným spíše do prostorů k odpočinku, ale stejně tak nevolte příliš bílou, která pak snadno přechází do modra. Ideální je denní bílá okolo 4 000 Kelvinů. Taková barva je přirozená a podobná dennímu světlu, tedy ideální do šatny a šatních skříní.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.