Několik trendy tipů pro váš obývací pokoj

14.10.2016 | autor: Redakce PŽ

Obývací pokoj je bez přehánění tou nejdůležitější místností v domácnosti. Nejenže v něm sami trávíme nejvíce času, ale jde také o první místo, kam vodíme návštěvy, takže je jasné, že právě jím bychom měli zapůsobit. Tak jako v každé oblasti, i v případě designu obývacích pokojů platí, že existují určité trendy, které se s dobou mění. Dobrá zpráva je, že současné módní proudy jsou až neuvěřitelně rozmanité, a proto si určitě každý vybere dle svého gusta.

Jednoduchá elegance

V dnešní době platí, že v jednoduchosti je krása. Pokud tedy nemáte vyhraněný styl, který byste ve svém novém obývacím pokoji rádi uplatnili, vsaďte na elegantní čisté linie, lesklé povrchy a dostatek otevřeného prostoru. Zvolte obývacímu pokoji jasnou dominantu – většinou to bývá zajímavá sedací souprava se stolkem – a nezanášejte zbytek prostoru masívními kusy nábytku ani zbytečnostmi v podobě neladících dekorací. Jelikož pohovka zřejmě bude hlavním prvkem místnosti, dejte si na jejím výběru skutečně záležet, a to z ohledu vzhledu, komfortu i kvality. Rozkládací varianta doplněná o flísové deky a přehozy může posloužit i jako vhodné místo na přespání pro návštěvy, které se zdrží o něco déle. Minimalismu sluší lakované dřevo, sklo, kov i kámen. Je na vás, zda se rozhodnete spíše pro sofistikované provedení, nebo zvolíte spíše industriálně laděné vybavení, jehož obliba stále vzrůstá.

Dva v jednom

Velkým trendem moderního bydlení se stalo spojení obývacího pokoje, kuchyně a jídelního koutu v jednu velkou místnost. I majitelé malých sídlištních bytů tak získají dostatek prostoru k setkávání s rodinou a přáteli a byt se opticky zvětší. Pokud jste se rozhodli pro tuto možnost, mějte na paměti, že celek bude působit dobře jen tehdy, pokud od sebe obytný prostor a kuchyňskou část oddělíte vhodně zvolenými designovými prvky. Těmi může jak sedací souprava, jejíž hlavní prvek je obrácen ke kuchyni zády, tak kuchyňský ostrůvek.

Retro styl se vrací do módy

Je všeobecně známým pravidlem, že trendy se neustále opakují. Avantgardní šedesátá léta jsou tak i dnes zdrojem inspirace pro interiérový design, čehož si nelze nepovšimnout zvláště v případě hotelů a dalších veřejných prostor. Tento styl může vypadat skvěle i ve vašem obývacím pokoji, zvláště proto, že rozzáří byt sytými barvami, které podtrhují odvážné oblé tvary. Dynamičnost retro designu je tím pravým pro aktivní, jedince s nespoutanou osobností. Zkušený designér se nemusí bát v obýváku použít ani materiály, které jsou pro 60. léta typické: kov a plast. I moderní obývací pokoje mohou být hravé a netradiční.

Inspirace orientem

Začlenit do moderní domácnosti etno styl je o něco náročnější, nikoliv však nemožné. V posledních desetiletích se nám otevřela cesta do světa a letenky do exotických destinací jsou rok od roku cenově dostupnější. Není proto divu, že inspirace asijskou kulturou opět proniká i do designu, ať už jde o japonský minimalismus nebo divočejší Indii. Pokud jste propadli orientální vášni, je pro vás nezbytností nábytek z tmavého dřeva, textilní doplňky, které obývací pokoj zútulní a stylové dekorace, které evokují zážitky z cest. Nebojte se tradičních materiálů jako ratan či bambus a využití polštářků a matrací namísto sedaček. Laďte barvy do teplé hnědé, červené nebo okrové.

Vintage dýchá atmosférou

Mnoho z nás je již přesyceno moderní technologií a shonem života ve 21. století. Často pak hledáme útočiště v útulném prostředí, které se zcela vymyká světu, jenž nás obklopuje. Vy si můžete atmosféru starých časů vykouzlit v obývacím pokoji. Vintage styl je právem jedním z těch nejpopulárnějších. Dobový nábytek sice není levný, můžete si však snadno pořídit jeho repliky nebo moderní nábytek v antik stylu, který okořeníte starožitnými doplňky a dekoracemi – klidně třeba z blešího trhu. Dřevo s patinou, bavlněné textilie a použití přírodních barev, to vše vám pomůže vrátit čas.

Hrajte si s barvami a detaily

Ne každý si může dovolit zcela přestavět obývací pokoj a vyměnit všechny kusy nábytku najednou. Pokud nemáte dostatek prostředků na radikální změnu, nemusíte hned propadat zoufalství. Nejeden malej detail udělá víc parády, než nová luxusní sedačka v jinak neuspořádaném pokoji. Zaměřte se na polštářky, dekorace na stůl, osvětlení, svícny, koberce, hrnky, vázy, rámy na obrazy a další doplňky do obývacího pokoje, které budou dostatečně stylové a trendy, aby vzhled místnosti ozvláštnily a pozvedly. Naštěstí dnes není problém ani s nákupem nábytku po jednotlivých kouscích, jelikož masívním nábytkovým sestavám přes celou stěnu zcela odzvonilo. Doba přeje spíše lehkým, menším kouskům, s nimiž bude místnost působit vzdušně. Pokud potřebujete pouze vdechnout pokoji trochu života, zkuste do místnosti zasadit pár netradičních barevných doplňků v kontrastním odstínu.

Nevíte jak na to?

Pokud si s modernizací vašeho obývacího pokoje nevíte rady, nemusíte házet flintu do žita. Internet je doslova studnou inspirace, v níž naleznete rady, jak postupovat při zažizování obýváku, i návrhy zkušených bytových architektů. Ty vám dají představu o tom, jak by měl (nebo mohl) moderní obývací pokoj vypadat. Stále nemáte jasno? Nechte si vyrobit obývací pokoj na klíč od některé z profesionálních firem, kde s vámi odborníci proberou vaše návrhy a vytvoří grafickou podobu místnosti, kterou budete moci dále společně upravovat, dokud nedosáhnete úplné spokojenosti.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.