Praktické osvětlení do kuchyně i jídelny

1.6.2022 | autor: Redakce PŽ

Rekonstruujete svoje bydlení a nastal čas zaměřit se i na kuchyni a jídelnu? Nebo se vám ta stávající už zdá nepraktická a stará, rádi byste nějakou moderní změnu? Kromě kuchyňské linky, jídelního stolu se židlemi a praktických pomocníků byste si měli pořídit i praktické osvětlení do kuchyně. Jak na to? Čtěte dál!

Kuchyň je srdce domova

Někdo možná namítne, že to není pravda, že za srdce domova považuje obývací pokoj, kde třeba v krbu plápolá ohýnek a vy tam sledujete televizi a čtete oblíbené knihy. Každý z nás vnímá důležitost místností jinak, přesto je i kuchyň jedním z nejdůležitějších míst. Právě tady trávíme desítky minut přípravou, vařením a servírováním jídla, které pak u jednoho stolu všichni společně sníme.

Kromě jídla je stůl v kuchyni také místem, kde mnohé děti píší domácí úkoly a hrajeme tu i deskové hry. Kde jinde by na ně taky bylo tolik místa? Když si na konferenční stolek rozložíte herní plán, už vám nezůstane ani kousíček místa na sklenku s pitím nebo další herní pomůcky. Navíc se nad stolkem mnohdy hrbíte, což není ani zdravé, ani pohodlné. Ten kuchyňský stůl je prostě lepší řešení.

Jenže jeho výběrem to rozhodně nekončí, abyste v kuchyni mohli dělat vše, co potřebujete, musíte na to dobře vidět. A to nejde bez správně vybraného osvětlení.

Tip číslo jedna: Centrální svítidlo je základ

Bez centrální světla se neobejde žádná místnost v bytě, obývák, kuchyně ani jídelna nejsou výjimkou. Jeho barva by se měla blížit dennímu světlu, vsadit můžete jak na stropní svítidla, tak bodová světla, která můžete nasměrovat tam, kam potřebujete.

Víte, že do malé kuchyně o rozloze do zhruba 20 m2 si často vystačíte jen s centrálním světlem, do větší kuchyně už je třeba i světlo nad jídelní stůl? V každém případě se snažte vybrat světlo, které se stylem do vaší kuchyně hodí, zároveň ji ale taky rozzáří.

Tip číslo dva: Osvětlení si zaslouží i kuchyňská linka

Na kuchyňské lince probíhá kompletní příprava jídla, na kterou prostě potřebujete vidět. Práce s nožem potmě rozhodně není bezpečná, proto nezapomínejte ani na osvícení kuchyňské linky. Oblíbené jsou třeba podlinky nebo bodovky.

Tip číslo tři: Co takhle světlo nad jídelní stůl?

Osvětlení nad jídelní stůl je třeba vybírat s ohledem na velikost stolu a jeho tvar. Závěsná světla s kruhovou základnou jsou ideální volbou nad kulaté stoly, ke stolu ve tvaru obdélníku se zase hodí podlouhlá světla.

Velikost vybírejte tak, aby světlo ozářilo celou plochu stolu, zároveň by ale nemělo jednotlivé osoby sedící kolem stolu oslňovat.

Víte, že mezi jedny z nejoblíbenějších patří stahovací lustry nebo závěsná svítidla s nastavitelnou výškou?

Tip číslo čtyři: Hodí se i osvícení skříněk

Máte prosklené skříňky nebo poličky? Chcete vždy vědět, kam saháte a jaké nádobí a další věci berete? Nebo byste svou kuchyň pozvedli ještě o něco výš? Vsaďte na doplňkové osvětlení skříněk třeba v podobě LED pásků nebo bodovek.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.