Proč byste si měli pořídit závěsy a garnýže?

30.5.2022 | autor: Redakce PŽ

Proč byste si měli pořídit závěsy a garnýže?

Možná považujete garnýže a záclony za přežitek, který do moderních bytů nepatří. I dnes ale nabízí spoustu výhod, a tak byste jejich pořízení měli minimálně zvážit. Dnes už existuje tolik typů, barev a materiálů, že není žádný problém sladit je s jakýmkoliv interiérem.

Zútulní domácnost

Hlavním důvodem, proč si lidé garnýže, záclony a případně závěsy pořizují, je jejich dekorativní funkce. I strohou místnost totiž promění v útulné a zabydlené místo a doladí celkový vzhled interiéru. Ať už zvolíte rustikální dřevěné garnýže s klasickými bílými záclonami, nebo moderní kovové garnýže s barevnými batistovými záclonami, dodají bytu ten správný ráz.

Poskytnou soukromí

Druhým, ale neméně důležitým důvodem je ochrana před zvědavými pohledy zvenčí. Ať už bydlíte v přízemí, máte okna do rušné ulice nebo do vnitrobloku či vás jen trápí zvědaví sousedé, poskytnou vám záclony dostatek soukromí. Pozor ale na to, že záclony vás před cizími zraky ochrání jen přes den, večer, když rozsvítíte světla, budou potřeba ještě závěsy nebo žaluzie.

Vítanou funkcí je i částečné zastínění místnosti před slunečním zářením, ale i pouličním osvětlením ve večerních hodinách. I zde se ale hodí kombinovat je se závěsy, které místnost dostatečně zatemní. Závěsy mají částečnou termoregulační funkci, v létě zabraňují vnikání tepla do místnosti, a naopak v zimě brání jeho unikání ven.

Jakou garnýž vybrat?

Záclony je třeba správně uchytit. Jsou ale lepší tyčové, nebo kolejnicové garnýže? Tyčové garnýže jsou výraznější a strhnou na sebe více pozornosti, takže je výběr nesmírně důležitý. Dají se snadno sundat, například při údržbě nebo praní záclon. Při vyšší zátěži se ale mohou prohýbat a hůře se uchycují. Kolejnicové garnýže jsou naopak nenápadné, takže zavěšené dekorační látky nijak nezastíní. Snáze se instalují a bývají i o něco levnější. Na druhou stranu mohou po čase začít drhnout.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.