Správným větráním se v zimě zbavíte orosených oken i plísní

13.1.2016 | autor: Redakce PŽ

Správným větráním se v zimě zbavíte orosených oken i plísní

Orosené okno, voda stékající na parapet a následný vznik plísní. Podle většiny lidí tento nepříjemný jev souvisí s plastovými okny. Ve skutečnosti za něj může špatné větrání.

Voda se na vnitřní straně oken sráží ve chvíli, kdy je venkovní teplota nižší než teplota v místnosti a v interiéru je zvýšená vlhkost. Jednoduše můžeme říct, že když se na okně objeví kondenzát, je nejvyšší čas vyvětrat. Právě s větráním má ale mnoho lidí problém, a to hned ze dvou důvodů:

1.    Bojí se tepelných ztrát.

2.    Neví, jak v zimě správně větrat.

 

Větrejte krátce a správně

Není se ale čeho bát. Pravidelné větrání je zdravé a při správném způsobu nebudou tepelné ztráty nijak velké. Přečtěte si jak na to:

1.    Větrejte krátce (cca 5 minut), ale intenzivně (otevřete okno dokořán).

2.    Větrejte 3-4x denně. Ideálně ráno po probuzení, po příchodu z práce a před spaním.

 

Při takto krátkém větrání se vymění vzduch v místnosti, ale nevychladnou zdi ani nábytek. Místnost se tak opět brzy vytopí.

Zamezte vzniku plísní

Aby se na oknech nesrážela voda, měla by být pokojová teplota a vlhkost v místnosti co nejstálejší. Ideální teplota je 21 °C a relativní vlhkost by se měla držet mezi 40 a 50 %. Zatímco teplotu udržíte relativně snadno, s vlhkostí je situace horší. Zvyšuje ji vaření, sprchování, ale třeba i květiny v květináčích nebo dýchání domácích mazlíčků.

Pokud je vlhkost v místnosti vysoká, okna se orosí a upozorní tak, že je nejvyšší čas pustit dovnitř čerstvý vzduch. Nezapomeňte také orosená okna a zejména parapety otřít, jinak vzniká ideální prostředí pro růst plísní.

Vyměňte stará okna za nová

Orosení se většinou týká starých oken bez ohledu na to, zda jde o plastová nebo dřevěná okna. Nová plastová okna jsou proti srážení vodních par odolnější, správné a pravidelné větrání je ale nutné v každém případě.

Prohlédněte si ceník plastových oken společnosti Oknoplastik a pořiďte si i sladěné plastové vchodové dveře. Jen perfektně těsnící a dokonale zaizolovaná okna a dveře vás totiž ochrání před nebezpečnými plísněmi.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.