Topit plynem, nebo elektřinou?

25.2.2016 | autor: Redakce PŽ

Topit plynem, nebo elektřinou?

Zlatá střední cesta

Efektivní a oblíbený způsob vytápění domu i ohřevu vody je plynový kotel. Je to topení ekologické, protože spalováním zemního plynu se do ovzduší dostává jen minimum škodlivin. Jedinou podmínkou je připojení k lokální síti zemního plynu. Pokud není připojení ve vaší lokalitě k dispozici a plyn bude vaší volbou číslo jedna, můžete si pořídit samostatný zásobník propan-butanu. Ten je ale nutné pravidelně doplňovat, je o něco dražší a musíte také počítat s tím, že zabere trochu místa.

Na výběr budete mít ze dvou typů plynových kotlů: běžný teplovodní a kondenzační kotel. Teplovodní kotle mají nižší pořizovací cenu, ale kondenzační kotle zase nabízejí vyšší účinnost – vložené náklady se vám tedy brzy vrátí.

Velmi výhodné řešení je, když plynový kotel topí a zároveň ohřívá vodu. Jako řešení můžete zvolit buď průtokový ohřev, nebo ohřev vody v zásobníku. Průtokový ohřev je sice levnější, ale pokud má sloužit více jak jedné místnosti zároveň (např. kuchyni a koupelně), nesplní vaše očekávání. Teplá voda bude téct zkrátka jen z jednoho kohoutku.

Pokud zvolíte ohřev vody v zásobníku a nechcete vyhazovat peníze z okna, myslete také na regulaci – ta zařídí ohřev vody jen v čase, který si sami zvolíte.

Když není dostupný plyn

Pokud nemáte možnost připojení na lokální síť plynu, pravděpodobně zvolíte vytápění elektřinou. To je komfortní, nevyžaduje téměř žádnou obsluhu, dobře se reguluje a nevznikají při něm žádné látky škodlivé pro ovzduší.

Přesto má určité nevýhody. A to především svou cenu. Vytápění elektřinou není v našich končinách příliš výhodné, ale přesto vykazují elektrické topné systémy dobrý poměr mezi investicí a provozními náklady.

Elektrické topné systémy se čím dál častěji stávají součástí topných sestav s tepelným čerpadlem či krbem. V nízkoenergetických či pasivních domech se ani s jiným systémem nesetkáte. Podlahové vytápění v kombinaci s krbovými kamny je vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům, nulové údržbě, přesné regulaci a bezobslužným provozem považováno za bezkonkurenční.

Co si o tom myslíte?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.