Velikonoční dekorace - zdobíme vajíčka!

14.4.2017 | autor: Redakce PŽ

Velikonoční dekorace - zdobíme vajíčka!

Ze všech možných velikonočních ozdob a dekorací se největší oblibě stále těší vajíčka. Vajíčka jsou s Velikonocemi spojena už od dob Ježíše Krista. Váže se k nim spousta pověstí a pověr. Je doloženo, že se původně malovaly na červeno, protože červená představuje lásku a život a ochraňuje před zlými silami. Typickými barvami pro zdobení vajec je kromě červené dále zelená, žlutá, hnědá a černá.
 

Tradiční techniky zdobení velikonočních vajec

Vyškrabování nebo také gravírování je typické pro jižní Moravu. Vajíčko se obarví lihovou nebo anilinovou barvou, do které se ostrými předměty vyrývají různé vzory. Oblíbenými motivy jsou květiny, zvířata nebo krajka. Na Hané mají svůj původ vajíčka zdobená slámovou technikou. Na obarvená vajíčka lepidlem připevňujeme geometrické tvary vyřezané z máčených a následně vyžehlených slámových stébel. Tato technika vyžaduje velikou zručnost, odměnou jsou ale krásná sluncem zalitá vajíčka.

Jednou z nejstarších a v současnosti nejoblíbenějších technik zdobení velikonočních vajec je malování voskem. Rozehřátým voskem nanášíme na vajíčko pomocí špendlíkové hlavičky nebo trubičky voskové kapky. Krátké čárky lze vytvořit tahem, musíte ale konat rychle, aby vám vosk nezaschl. Typické květy vzniknou nanesením kapky a roztažením směrem do středu. Zajímavé jsou i recenze produktů.

Po aplikaci vzorů následuje barvení. Vajíčko vkládejte do vychladlé barvy, teplá by vosk rozpustila a barva už by na vajíčka nechytala. Po uschnutí barvy odstraňte vosk škrabkou nebo horkou vodou. Takto upravené vajíčko můžete znovu ozdobit voskem a vložit do další barvy, čímž dosáhnete rozmanitějších pestřeji zbarvených vzorů. Naopak se dají podobnou technikou vyrábět bílá vajíčka zdobená barevnými motivy. Vajíčko se nejdříve obarví, poté se nanese vosk a na závěr se vloží do octa, který vyleptá barvu.
 

Kam vystavit velikonoční vajíčka?

Malování vajíček je velice zajímavý umělecký počin. Jeho krása spočívá v tom, že je každý kousek naprostý originál. Můžeme je často obdivovat pouze jediný den v roce, takže si zaslouží, aby byla vidět. Neostýchejte se a vystavte svou práci na odiv po celém bytě. Těžko budete hledat hravější a veselejší velikonoční dekoraci, než jsou pestrá velikonoční vajíčka naaranžovaná v proutěném košíku nebo v zeleném obilí.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.