Bio nábytek

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Bio nábytek

Jedním z často skloňovaných slov v současnosti je bio. Dostavilo se spolu s voláním aktivistů po ekologičtějším chování. Většinou si pod tímto pojmem představíme potraviny. Ovšem bio mánie zasáhla i další oblasti našeho života, nábytek nevyjímaje. Ačkoli u nás o tyto výrobky není takový zájem, v zahraničí se řadí mezi velmi žádané zboží.

Málokdo si představí, že i nábytek může být životu nebezpečný. Nejméně nápadný, ale neškodlivější je po chemické stránce. Nejznámějším problémem je například uvolňování formaldehydu. Jeho použití již omezují nejen normy, ale i samotní výrobci. Stále více se projevuje snaha používat přírodnější materiály, případně méně závadné způsoby povrchové úpravy.

Pojem bio nábytek definujeme jako ekologicky šetrný nábytek, který se vyrábí z přírodních materiálů. K jeho povrchové úpravě a chemickému ošetření se používají speciální oleje a vosky. Základním materiálem pro jeho výrobu jsou tzv. bio desky. Bio desky řadíme mezi překližované materiály. Jsou velkou konkurencí zejména pro spárovky. Jejich výhodou je, že si uchovávají všechny příznivé vlastnosti přírodního dřeva. Nesmíme však také zapomínat na horší vlastnosti dřeva, jako je bobtnání. Vyrábí se překližováním tří vrstev, díky čemuž získávají vysokou tvarovou a rozměrovou stabilitu. Kroucení desky mírní střední vrstva, která je vzhledem k vrchním vrstvám pootočena o 90°. Můžeme je brousit i frézovat. Odolávají dešti, mrazu i varu. Použití bio desek je velmi široké. Uplatňuje se jak v nábytkářském průmyslu při výrobě masivního nábytku, na dvířka do kuchyní, na podlahy nebo jako obklad stěn a stropů v interiéru, tak ve stavebnictví na obklady balkonů a dveří, podbití krytin a podobně.

Co se týče ekologického bydlení, je třeba si dávat pozor i na složení dalších výrobků, které běžně používáme. Nebezpečí úniku různých chemikálií skrývají i hračky nebo elektronika. Někteří výrobci již pochopili důležitost ekologie a staví si na ní dokonce filozofii celého podniku.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.