Čím začít při prodeji rodinného domu

14.1.2016 | autor: Redakce PŽ

Čím začít při prodeji rodinného domu

Zdědili jste domek po babičce, chcete se přestěhovat kvůli práci, potřebujete změnit působiště a chcete prodat svůj dům? Poradíme vám, na co nesmíte zapomenout, aby vše proběhlo hladce, rychle, podle vašich představ. Pár věcí si musíte ujasnit hned na začátku.

Prodat rychle, nebo za výhodnější cenu     

Důležitý je čas, který na prodej nemovitosti máme k dispozici. V případě, že potřebujete dům prodat rychle, musíte počítat s nižší cenou, kterou zaujmete zájemce o koupi. Pokud nespěcháte, máte kde bydlet, peníze nutně nepotřebujete, počkejte na výhodnější nabídku. Na dům se přijde podívat více lidí a mezi nimi bude jednou ten pravý, komu ho prodáte s radostí.

Prodat sami, nebo s realitkou

S předchozím bodem souvisí také otázka, zda nabízet a prodávat sami, nebo požádat o pomoc odborníky z realitní kanceláře. Na jednu stranu ušetříte za provizi realitce, ale musíte věnovat spoustu času a energie do psaní inzerátů, focení, (leckdy nepříjemného) jednání se zájemci, notáři atd. Realitní makléři udělají všechnu nepříjemnou práci za vás – nemovitost ocení, domluví prohlídky, pohlídají smlouvy, předání peněz, zápis do katastru nemovitostí.

Jak stanovit cenu

Cena se odvíjí od stáří a stavu nemovitosti a od cen v dané lokalitě. Projděte si inzeráty realitních kanceláří se stejným typem nemovitosti ve vašem okolí, zastavte se u vývěsek s nabídkami domů k prodeji ve vaší obci. Podle toho stanovte cenu a zároveň buďte připraveni na smlouvání s kupujícím. Připravte si dokumenty s údaji, na které se vás budou ptát – revize plynu, kvalita vody ve studni, náklady na vytápění, výpis z katastru nemovitosti.

Jak zvýšit šance na prodej

Vaše nabídka má vzbudit zájem o koupi. Ukažte, co je na vašem domě nejlepší, nejhezčí – nádherný výhled z okna, zahrada se vzrostlými stromy, originální podkroví, útulná kuchyň apod. Až budete pořizovat fotografie, určitě ukliďte poházené oblečení a špinavé nádobí, ustelte postele. Neobývaný dům nechte vyklidit. Ke kvalitním fotkám patří podrobný popis hlavně předností, ale nezapomeňte zmínit i negativa. Dejte o prodeji vědět svému okolí – cedule na plot nebo na balkón. Inzeráty na vývěskách, v obchodech a samozřejmě na internetu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.