Bavlna v naší ložnici – výhody a nevýhody

25.7.2013 | autor: Redakce PŽ

Bavlna v naší ložnici – výhody a nevýhody

Bavlna patřila po dlouhá léta k materiálům číslo jedna – vyrábělo se z ní povlečení i prostěradla. Jaké jsou však její výhody a neexistuje něco lepšího?

Na prvním místě je třeba říct, že všechno kvalitní povlečení se z bavlny vyrábí – saténové, Jersey i krepové. To, že se jedná o satén či o krep zajistí až samotné tkaní. Proto se prodává jak saténové povlečení z bavlny (které je kvalitnější), tak z umělých vláken. Vždy si tedy zjistěte, co vlastně kupujete.

Různé tkaní pro jednu bavlnu

Pakliže bavlnu utkáme obyčejnou plátnovou vazbou, získáme povlečení z hladké bavlny. Dobře si drží tvar i barvy, ale mačká se a je potřeba jej žehlit. Je savé a prodyšné.

Použijeme-li tzv. atlasovou vazbu, vznikne nám satén – v tomto případě bavlněný satén. Ten se vyznačuje lesklým povrchem a hebkostí na dotek. Patří k nejluxusnějším materiálům, které v ložnici můžeme běžně najít.

Jestliže na utkanou bavlnu použijeme metodu zvanou gaufrování získáme krep. Jeho typický vzhled je dílem dvou válců, skrz které látka musí projet. Reliéf je tak do látky doslova vytlačen. Krepové povlečení se nemusí žehlit.

Pletací stroj, který splétá malá očka, nám vyrobí z bavlny Jersey. Ani ten se nemusí žehlit, ale především je známý pro svou dokonalou termoregulaci. Velmi oblíbená jsou také Jersey prostěradla.

Obecné vlastnosti bavlny

Bavlna je sama o sobě látka velmi praktická. Je savá, takže je vhodná, i když se v noci více potíme, ale současně prodyšná, takže se v bavlněném povlečení nezapaříme. Velmi dobře si drží tvar – ani po letech nebude povlečení nevzhledně vytahané. A i barevně je velmi stálá – barevné povlečení nám tak bude dělat radost svými zářivými barvami opravdu dlouho.

Bavlna je celkově kvalitní materiál – odolá vysokým teplotám i odírání. Čemu se však rozhodně nevyhneme je žehlení – bavlna se totiž velmi ráda mačká – i žmolkování (žmolky odstraníme například holicím strojkem). Je šetrná k pokožce, takže ji mohou užívat většinou i alergici, a na dotek je velmi příjemná.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.