I zahradní nářadí potřebuje preventivní prohlídku

4.8.2014 | autor: Redakce PŽ

I zahradní nářadí potřebuje preventivní prohlídku

V zahradě každé rodiny se nepochybně najde alespoň nějaký kus zahradního nářadí. Je třeba si však uvědomit, že ani zahradní nářadí nemá nekonečnou životnost a každý rok je třeba udělat revizi, díky níž zjistíme, co je ještě použitelné a co patří do odpadkového koše. Nejen z důvodu funkčnosti, ale i naší bezpečnosti.

V současnosti téměř ke každému druhu ručního zahradního nářadí najdeme elektrické či motorové provedení. Nicméně, i ruční mechanické nářadí je stále propracovanější a přizpůsobené tomu, aby nám práci v zahradě co nejvíce usnadnilo. Základem jsou zejména kvalitní materiály, pevné kvalitní plasty či lehké dřeva a kovy. Jednotlivé druhy zahradního nářadí se od sebe neliší pouze typem použitého materiálu, ale také kvalitou a s tím spojenou cenou. Nesmíme však zapomínat na to, že naší prioritou je, aby nářadí něco vydrželo a dobře se s ním pracovalo. V důsledku toho si dávejte pozor na kvalitu nejen konstrukce, ale i materiálu.

Co nemůže chybět v žádné zahradě?

Jednoznačně by vám neměla chybět pila. Pokud zatím žádnou nemáte, poohlédněte se po jednoruční pile s ochranou na prsty. To je takový plastový rámeček nacházející se na místě, kde držadlo uchopíme. Neodmyslitelnou součástí zahradního nářadí by měla být i správně naostřený sekera. S ostrou sekerou se totiž seká mnohem jednodušší a nemusíte při kácení dřeva vynaložit tolik energie, jako když rubete s tupou sekerou. Navíc vám zatěžuje loket, ramenní pletenec a také zápěstí.

Bez rýče ani na krok

Dalším důležitým nářadím, které by u vás nemělo chybět, je rýč. Může být buď plochý s rycí hranou, nebo špičatý. Při výběru si dáváme pozor na kvalitní násady a také na pevné kovové části. U rýčů většinou platí, že čím je levnější, tím je i méně kvalitnější. Proto do něj raději investujte, ať nepřijdete o nějakou končetinu svého těla.

Co by to bylo, kdyby vám v zahradě chyběl ten nejuniverzálnější a nejpoužívanější nástroj, jakým je lopata. No vybrat dobrou a kvalitní lopatu - to není jen tak. Aby se nám s lopatou dobře pracovalo, musíme vybrat takovou, která nám padne do ruky jako ulitá. To znamená, že se nám dobře drží. Snadno byste měli unést i lopatu naloženou pískem či jiným materiálem.

Pro kompostárny vidle

V případě, že se chystáte založit kompost, budete potřebovat vidle. Čím lehčí, tím lépe. Vidle se přitom i tak neztratí, protože jsou potřebné při nakládané sena či trávy. No, a když už zmiňujeme kompost, jednodušší, než si ho založit, je zakoupit si hotový „kompostovač“. Jeho největší výhodou je, že cirkuluje vzduchm a tudíž není kompost až tak cítit.

Další důležitou součástí zahradního vybavení by měly být motyky. Kromě rozmanitých menších či větších motyk se vám v zahradě sejde i delší motyka určená k odstranění plevele na cestičkách. K pluhu neodmyslitelně patří i hrábě. Doma byste měli mít jednak hrábě klasické, jednak široké na listí s pružnými dlouhými zuby. Praktickým pomocníkem jsou také pevné hrábě s urovnávací hranou. To znamená, že jednou stranou hrabeme, a když hrábě jednoduše otočíme zuby nahoru, nacházejí se tam jemné zoubky, kterými záhon urovnáme.

 

Máte to všechno ve své zahradnické výbavě? Ne? Tak neváhejte a vše, co vám chybí, případně již dosloužilo, si pořiďte.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.