Letní posezení – jak vybrat zahradní nábytek z přírodních materiálů

Posedět na zahrádce s knížkou v ruce a užívat si ve stínu slunečníku krásné počasí je přáním nejednoho vlastníka zahrady. Máte si však vůbec kam sednout?
Druhy materiálu a životnost
Uvažujete-li o výběru zahradního nábytku z přírodních materiálů, pravděpodobně skončíte před volbou: dřevo nebo ratan. Na první pohled se může zdát, že dřevo je praktičtější a hlavně vydrží déle. Nenechte se zmást! Životnost obou může být velmi dlouhá, záleží však na tom, kde nábytek koupíte a jak se o něj staráte.
Dívejte se i na cenu
Při pořizování u většiny lidí hraje podstatnou roli cena. U dřeva se cena odvíjí od materiálu. Zahradní nábytek například z teakového dřeva nás vyjde dráž než třeba z borovice. Na druhou stranu, čím je masivnější dřevo, tím déle nám vydrží.
Budete-li chtít pořídit ratanový nábytek, budete si muset připlatit. A to proto, že jde o ruční práci - každý kousek je totiž originálem. Nicméně ratan je neutrální a hodí se, téměř kamkoli si usmyslíte - proto je také oblíbený.
Delší sezení v zahradních křeslech však může být nepohodlné, zvláště v těch dřevěných. Praktické je pořídit na ně i zahradní podsedáky, nejlépe voděodolné - pro případ, že byste je zapomněli na dešti.
Manipulace a údržba
Až budete mít nábytek na zahrádce, nezapomínejte ho před deštěm schovat pod plachtu nebo pod střechu. Masivnější dřevo a impregnovaný nebo umělý ratan sice déšť snášejí dobře, ale prodloužíte jim tím životnost a odpadne vám část údržby. Například borovicové dřevo by vám začalo nepříjemně bobtnat.
Zvolíte-li ratanový nábytek, uvítáte jeho podstatně nižší hmotnost oproti masivnějšímu dřevu, až jej budete ukládat před deštěm. Přestože ratan je lehčí, má dostatečnou pevnost i pružnost. Údržba pak spočívá u ratanu v ošetření oprýskaného laku. U dřeva budete muset jednou za čas obnovit ochrannou vrstvu bránící vyblednutí barvy.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.