Letní posezení – jak vybrat zahradní nábytek z přírodních materiálů

13.9.2022 | autor: Redakce PŽ

Letní posezení – jak vybrat zahradní nábytek z přírodních materiálů

Posedět na zahrádce s knížkou v ruce a užívat si ve stínu slunečníku krásné počasí je přáním nejednoho vlastníka zahrady. Máte si však vůbec kam sednout?

Druhy materiálu a životnost

Uvažujete-li o výběru zahradního nábytku z přírodních materiálů, pravděpodobně skončíte před volbou: dřevo nebo ratan. Na první pohled se může zdát, že dřevo je praktičtější a hlavně vydrží déle. Nenechte se zmást! Životnost obou může být velmi dlouhá, záleží však na tom, kde nábytek koupíte a jak se o něj staráte.

Dívejte se i na cenu

Při pořizování u většiny lidí hraje podstatnou roli cena. U dřeva se cena odvíjí od materiálu. Zahradní nábytek například z  teakového dřeva nás vyjde dráž než třeba z borovice. Na druhou stranu, čím je masivnější dřevo, tím déle nám vydrží.

Budete-li chtít pořídit ratanový nábytek, budete si muset připlatit. A to proto, že jde o ruční práci - každý kousek je totiž originálem. Nicméně ratan je neutrální a hodí se, téměř kamkoli si usmyslíte - proto je také oblíbený.

Delší sezení v zahradních křeslech však může být nepohodlné, zvláště v těch dřevěných. Praktické je pořídit na ně i zahradní podsedáky, nejlépe voděodolné - pro případ, že byste je zapomněli na dešti.

Manipulace a údržba

Až budete mít nábytek na zahrádce, nezapomínejte ho před deštěm schovat pod plachtu nebo pod střechu. Masivnější dřevo a impregnovaný nebo umělý ratan sice déšť snášejí dobře, ale prodloužíte jim tím životnost a odpadne vám část údržby. Například borovicové dřevo by vám začalo nepříjemně bobtnat.

Zvolíte-li ratanový nábytek, uvítáte jeho podstatně nižší hmotnost oproti masivnějšímu dřevu, až jej budete ukládat před deštěm. Přestože ratan je lehčí, má dostatečnou pevnost i pružnost. Údržba pak spočívá u ratanu v ošetření oprýskaného laku. U dřeva budete muset jednou za čas obnovit ochrannou vrstvu bránící vyblednutí barvy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.