Při rekonstrukci interiéru nezapomeňte na nové rozvody elektřiny

28.5.2014 | autor: Redakce PŽ

Při rekonstrukci interiéru nezapomeňte na nové rozvody elektřiny

Ve starých domech a bytech, kde ještě neproběhla rekonstrukce, mohou být velkým problémem rozvody elektřiny. Před několika desítkami let, kdy byly tyto nemovitosti postaveny a v nich zabudována elektřina, nebyly takové požadavky na její spotřebu, jako jsou teď. Dřív nebylo v domácnostech tolik spotřebičů. Dnes máme v síti pračku, sušičku, rychlovarnou konvici, počítač a spoustu dalších přístrojů, což může být velmi nebezpečné. Hrozí riziko požáru, při přetížení vypadávají jističe, tím se poškozují elektrospotřebiče.

Kdy je potřeba výměna rozvodů elektřiny?  

Před lety se elektrické rozvody dělaly z hliníku, byl to oblíbený materiál a levnější než měď. Tento materiál však časem stárne, křehne a praská, taky může v místě kontaktu vytéct. Hliníkové rozvody jsou dvojvodičové, nové jsou z mědi a trojvodičové. U hliníkových rozvodů je třeba často všechny šroubované spoje dotahovat, a to i ty, které se nacházejí na nepřístupných místech (za skříní, spoje pod vypínači apod.), jinak dochází k jiskření. Hrozí velké nebezpečí požáru. Také počet zásuvek je ve starých domech mnohem nižší, než potřebujeme dnes. Řešíme to různými rozdvojkami, kabely, které jsou také potenciálním nebezpečím, když dojde k jejich narušení.

O nutné rekonstrukci rozhodne revize

Při změně vlastníka nemovitosti, při problémech s elektřinou a dále podle zákona by se měl pozvat revizní technik, který zjistí, zda elektrorozvody jsou bezpečné a funkční nebo jsou nutné opravy. V případě starých rozvodů je většinou nutná výměna a modernizace, nové rozmístění zásuvek, což si vyžádá náklady v řádu desetitisíců. Často taková rekonstrukce bývá spojena s dalšími akcemi, jako je výměna topení, podlah apod., pak se náklady mohou vyšplhat na stovky tisíc.

Finanční prostředky na rekonstrukci

Výměnu elektroinstalace je možné naplánovat několik let dopředu, v tom případě je možné potřebné peníze našetřit třeba díky stavebnímu spoření se státní podporou. Pokud se vyskytne nutnost řešení náhle, je možné ji řešit pomocí úvěru na rekonstrukci bez zajištění (bez hotovosti, bez ručitele, bez zástavy nemovitosti) se snadným a rychlým vyřízením.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.