Problémy se získáváním hypotéky? Poradíme jak na to!

30.11.2012 | autor: Redakce PŽ

Problémy se získáváním hypotéky? Poradíme jak na to!

Vybrali jste váš vysněný byt či dům a po zdlouhavém hledání a mnoha zbytečných prohlídkách jste doufali, že už vám nic nebrání konečně bydlet ve vlastním? Chyba lávky. Banka se totiž cuká s hypotékou a obáváte se, že vám mezitím nemovitost někdo vyfoukne, a váš sen se prostě nikdy nesplní? Neklesejte na mysli a přečtěte si pár tipů jak nedůvěru banky zvrátit ve váš prospěch.

Ujasněte si pojmy a pomozte si tak k hypotéce

Jedním z receptů jak rozptýlit nedůvěru bankovních domů je uvést u hypotéky nejen ručitele, ale i spoludlužníky nebo tzv. přistupitele. Že nemáte jasno, co tyto pojmy znamenají? Vysvětlíme vám nejen jejich význam, ale i plusy a minusy jednotlivých řešení.

Spoludlužníci

Spoludlužníkem bývá nejčastěji manžel nebo manželka dlužníka, případně jeho životní partner žijící s ním ve společné domácnosti. Role spoludlužníka je pak totožná s rolí dlužníka samotného a má vůči věřiteli stejná práva i povinnosti.

Pokud dlužník úvěr nesplácí, banka se s pohledávkou obrátí právě na spoludlužníka. Manželé žadatelů, pokud nemají zúžené společné jmění, se stávají spoludlužníky automaticky. U některých bankovních ústavů se jimi mohou stát i osoby bez pevné vazby na dlužníka. Počet spoludlužníků však bývá většinou omezen a každý jedinec ručí za celou částku – nikoliv tedy např. za jednu třetinu, pokud jsou spoludlužníci tři. Banka pak může při nesplácení hypotéky oslovit jednoho konkrétního dlužníka s požadavkem, aby uhradil celou pohledávku.

Ručitel a přistupitel

Ručitel se stejně jako spoludlužník zavazuje dluh uhradit v případě jeho nesplácení, ale má posléze právo navrácení částky po dlužníkovi soudně vymáhat.

Specifická je pozice přistupitele, který se hodí pro případy, kdy žadatelé sami nejsou pro banku dostatečně bonitní nebo jsou vyššího věku. Přistupitelova finanční situace je pak zohledněna v celkovém profilu klienta žádajícího o hypotéku. Často se přistupiteli stávají děti nebo rodiče žadatelů a jejich vztah k závazku je poté stejný jako u spoludlužníka.

Všechny tyto osoby vám mohou pomoci dokázat bance nejen to, že jste důvěryhodní a schopní dostát svým závazkům, ale že i v opačném případě je zde několik záruk, které zajistí finanční instituci návratnost poskytnutých prostředků.

Na co si dát pozor

Jako všechny zaručené recepty má i toto řešení svá úskalí. Spoludlužníci i přistupitelé mohou mít následně ztíženou pozici při vyjednávání svého vlastního úvěru nebo se při finančních problémech dlužníka mohou stát aktérem exekučního řízení nebo figurantem v registru dlužníků.

Na jedné straně buďme vděční těm, kteří nám chtějí pomoci a stanou se ručiteli naší hypotéky a na druhé straně se zajímejme o konkrétní podmínky spoluručitelství a detailní postup banky při možných problémech se splácením. 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.