Ušetřete za plyn díky změně dodavatele

12.9.2013 | autor: Redakce PŽ

Ušetřete za plyn díky změně dodavatele

Plyn je společně s elektřinou nejvyužívanější energií v domácnostech. Využíváte-li ho k vytápění, do ročních nákladů na domácnost se vám jistě výdaje na něj významně promítnou. Nemluvě o případech, kdy slouží i k ohřevu vody. Pokud vás poplatky za plyn tíží, jistě už jste přemýšleli, kde ušetřit. Nechcete-li mrznout, nebo se sprchovat ve studené vodě, zkuste změnu dodavatele. Ročně vám může ušetřit tisíce.

Jak ušetřit, aniž byste se omezovali

Poplatky za energie dovedou znepříjemnit náladu nejednomu z nás. Urputné zhasínání světel, tlumení topení nebo omezování se v používání televize či počítače ale také nejsou řešením. Jednodušší pro vás může být změna dodavatele plynu, díky které můžete ušetřit bez omezování se. Ceny plynu stejně jako elektřiny, se totiž u různých dodavatelů liší, přestože surovina jako taková se v ničem neliší, a na chod vaší domácnosti tedy nemá žádný vliv.

Jak na změnu dodavatele plynu

Pokud jste se rozhodli změnit dodavatele, nebo se alespoň pro začátek porozhlédnout mezi nabídkami na trhu, ideální je zamířit na internet, kde najdete srovnání nabídky celé řady poskytovatelů napříč celou Českou republikou. Praktická kalkulačka plynu vám pak již přímo spočítá konkrétní cenu plynu podle vaší spotřeby, a pomůže vám zjistit, kolik byste ročně mohli ušetřit. Pokud vás nabídka některého z dodavatelů zaujme, můžete pak rovnou uzavřít novou smlouvu, a během pěti minut tak vyřešit úspory pěkně z tepla vašeho domova. Změna dodavatele je přitom zdarma.

Od čeho se odvíjí cena plynu

Možná vás zajímá, proč je cena plynu u různých dodavatelů různá, když v distribuční síti koluje pouze „jeden“ plyn. Cena plynu pro vaši domácnost se totiž skládá ze dvou složek. Kromě energie jako takové, tedy komodity, platíte jako spotřebitelé totiž i za správu sítě, včetně například plynoměrů. Cenu plynu, respektive její neregulovanou část, přitom utváří trh, a závisí pouze na dodavateli. Na rozdíl od elektřiny, u plynu většinou dodavatelé nabízejí pouze jediný tarif, který je rozdělen do několika cenových hladin podle spotřeby. Platí přitom, že čím vyšší spotřeba, tím nižší cena za jednotku.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.