Co dělat, když dopravní nehodu způsobí nepojištěné nebo nezjištěné vozidlo?

4.11.2018 | autor: Redakce PŽ

Za vznikem dopravní nehody může někdy stát nepojištěné nebo nezjištěné vozidlo. Víte, jak v takovém případě postupovat?

Vyplacení z garančního fondu

Česká kancelář pojistitelů má ve své správě speciální garanční fond. Ten slouží pro zákonem vymezené případy, kdy se poškozený dopravní nehodou nemůže domoct náhrady od odpovědnostního pojistitele nebo škůdce. Česká kancelář pojistitelů poté v případě vyplacení odškodnění z fondu poškozenému získává právo vymáhat toto odškodnění vůči nepojištěnému škůdci.

TIP: Nevíte si rady s odškodněním nehody, ze které její viník ujel? Kontaktujte specializovanou advokátní kancelář, která vám s vaším případem pomůže.

Celou problematiku lze shrnout následovně. V případě dopravní nehody zaviněné nepojištěným vozidlem se může poškozený obrátit na Českou kancelář pojistitelů s požadavkem na odškodnění.

V případě dopravní nehody způsobené nepojištěným řidičem důrazně doporučujeme přivolat k nehodě Policii ČR. Ta na místě nehody získá veškeré důkazy o průběhu nehody, a ty poté poškozený předloží České kanceláři pojistitelů.

Pro uplatnění odškodnění existují podmínky

Z garančního fondu České kanceláře pojistitelů se kromě jiného poskytuje odškodnění poškozenému za újmu, která byla způsobena provozem nezjištěného vozidla. V takové situaci nejsou poškozenému hrazeny veškeré náhrady, který by jinak vůči odpovědnému pojistiteli uplatnit mohl.

Hradí se tak náhrada újmy na zdraví nebo usmrcení. Dále pak náhrada ušlého zisku, který se váže k újmě na zdraví nebo usmrcení. Také je možné nahradit účelně vynaložené náklady na právní zastoupení poškozeného. A závěrem je možná náhrada újmy na věci nebo ušlého zisku ve spojitosti s újmou na věci, ovšem za splnění dvou podmínek:

  • zároveň s touto újmou došlo také k závažné újmě na zdraví poškozeného,
  • a újma ně věci nebo ušlém zisku přesahuje hranici 10 000 Kč.

Vznik práva poškozeného k tomuto odškodnění je zákonem podmíněn šetřením dopravní nehody Policií České republiky. Tu proto při dopravní nehodě způsobené nezjištěným vozidlem neprodleně přivolejte.

Další informace týkající se odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.