Co zkontrolovat před delší cestou autem?
Baterie
Nejen v letních, ale primárně v blížících se podzimních a zimních měsících je případná slabost autobaterie zásadním problémem. Kromě návštěvy autoservisu si můžete změřit napětí ve své baterii i sami doma. Je k tomu zapotřebí voltmetr nebo multimetr. Ukáže-li se hodnota vyšší než 12,6 V, baterie je v pořádku. Takový multimetr je k pořízení již za několik stokorun a rozhodně se tedy nejedná o drahou položku. Zároveň je využitelný i pro další domácí opravy a proto pro něj každý kutil jistě místo ve své dílenské skříni najde.
Pneumatiky
Jak pro letní deštivé dny, tak zimní cesty je stav dezénu pneumatik naprosto stěžejním. Ačkoliv si třeba vzpomenete, kolikátou sezónu už vlastně pneumatiky používáte, je dobré si vše přeměřit. Různé povrchy i četnost jízd mohou mít neblahé účinky na strukturu pneumatik a proto si ohlídejte minimální hloubky dezénu. Pro letní obutí je to 1,6 mm, v případě zimního 4 mm.
Provozní kapaliny
Kontrole by neměly uniknout ani kapaliny potřebné k provozu. Konkrétně stav motorového oleje, brzdové kapaliny, chladící kapaliny a třeba také vody do ostřikovačů. Některé ze zmíněných je lepší mít vždy po ruce a připraveny v autě na doplnění. Takovým pohotovostním kitem může být alespoň voda do ostřikovačů či destilovaná voda a motorový olej. Benzínek po cestách zajisté potkáte mnoho, ale člověk nikdy neví. Znečištění interiéru olejem se obávat nemusíte. Nicméně v případě doplňování doma lze doporučit následující uskladnění: Pro uchování a udržení si svých vlastností po dobu až 5 let využívejte těsně uzavřených obalů. Samozřejmostí je ochrana proti vniknutí vody, prachu, horku a jiným negativním vlivům. V prostředí garáže nám k tomuto skvěle poslouží kovová skříň. Na cestách se musíme spolehnout na originální balení a umístění optimálně v kufru auta.
TIP: Maniac line
Pravidelnost servisování
V neposlední řadě si nezapomeňte také zajít na pravidelnou prohlídkou auta v servisu. Není nic lepšího, než pocit bezpečí po servisní prohlídce, která odhalí případné problémy nebo potenciální nebezpečí, které by se mohlo projevit až v průběhu delší jízdy. Měli byste tak učinit minimálně jednou ročně. Svému autu také dopřejte výměnu oleje. Zde platí doporučení učinit tak každých 15000 km, které najedete.
Zahraniční cesty spojte taktéž s vyhledáním požadavků na povinnou výbavu v autě. Silniční kontroly mohou být nekompromisní a neznalost místních předpisů neomlouvá. Přejeme šťastnou cestu, ať už vás čeká rodinná dovolená nebo pracovní cesta.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.