JAWA se do historie motocyklů zapsala zlatým písmem

17.8.2015 | autor: Redakce PŽ

JAWA se do historie motocyklů zapsala zlatým písmem

Patříte mezi fanoušky dvoustopých vozidel a nedokážete si představit víkend, během kterého nevyrazíte byť na krátkou projížďku po okolí? Pokud ve vaší garáži spokojeně dřímá stařičká JAWA, která se nemůže dočkat, až ji opravíte, pak jsou následující řádky určeny právě pro vás. Ještě předtím se ale podíváme do historie – česká značka si totiž v minulosti získala světový věhlas a rozhodně si zaslouží pár řádků.

V rámci motocyklové historie spatřilo světlo světa více než 2 500 značek. Některé upadly v zapomnění ještě dříve, než se dostaly do širšího povědomí motorkářů, jiné se udržely. A jen hrstka se propojovala do okruhu těch nejlepších. JAWA mezi ně rozhodně patří.

Ze zbrojovky významným výrobcem motorek

Dějiny nejslavnější české motocyklové značky se začaly psát v roce 1929, když ing František Janeček zakoupil licenci na produkci motocyklů značky Wanderer. Z jeho podniku, který původně vyráběl zbraně, začaly vyjíždět kvalitní motorky a nejinak tomu bylo i po znárodnění v roce 1945.

Mezi nejznámější modely patří Jawa 250 (tzv. Pérák), Kývačka a vylepšená verze Panelka. Motocykly JAWA byly exportovány do 120 zemí světa a jen málokterá značka byla tak daleko po technologické stránce.

Dnes již JAWA bohužel na špičku nepatří. Pomyslné žezlo patří značkám jako Yamaha, Suzuki a Honda. Přesto však stále vyrábí kvalitní motorky, které se u řidičů setkávají s pozitivní odezvou. Aktuálně jsou v nabídce modely JAWA 50, 125, 250, 350 a 660. Výrobce by měl letos představit zbrusu nový model JAWA 100 a napřesrok JAWA 1200.

Kde seženete náhradní díly JAWA levně?

Na závěr se vraťme k vám a vašemu postaršímu stroji, kterému můžete opět vdechnou život. Ať už jde o straší nebo novější model, náhradní díly JAWA jsou stále dostupné u specializovaných prodejců. My doporučujeme Doktora Moto (www.doktormoto.cz), který nabízí téměř veškeré náhradní díly za skvělé ceny.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.