Stali jste se obětí dopravní nehody? Přečtěte si, na co máte nárok
Dopravní nehoda může každého z nás překvapit jako blesk z čistého nebe. Poškození dopravní nehodou následně řeší, na co přesně mají nárok a jaké náhrady mohou uplatňovat. Máte v tom jasno?
Odškodnění věcné škody
Dopravní nehoda může mít někdy vážné následky. Poškození se následně zabývají otázkou odškodnění. To lze přitom rozdělit na odškodnění věcné škody a odškodnění újmy na zdraví. V rámci odškodnění věcné škody se řeší především oprava vozidla či případná likvidace totální škody na automobilu a náhrada nákladů za pronájem náhradního vozidla. Nebo odškodnění tržního rozdílu hodnoty vozidla před dopravní nehodou a po opravě vozidla.
V oblasti náhrady věcné škody lze také řešit škodu na oblečení, mobilním telefonu a dalších věcí, které měl poškozený při dopravní nehodě u sebe.
Odškodnění újmy na zdraví
Pokud poškozený dopravní nehodou utrpěl i zranění, má právo na odškodnění újmy na zdraví. To zahrnuje odškodnění bolesti, nákladů péče, cestovného a léčení a případně i trvalých zdravotních následků. Součástí tohoto odškodnění bývá také náhrada ušlého výdělku nebo zisku.
Odpovědi můžete hledat v zákonech
Pokud se chcete odškodněním dopravních nehod zaobírat podrobněji, můžete nahlédnout do základních zákonů, kterými se tato oblast řídí. Jsou jimi občanský zákoník a zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Neméně důležitá je přitom Metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví v rámci mimosoudního odškodnění bolesti či trvalých zdravotních následků.
Řešit odškodnění dopravní nehody na vlastní pěst může být někdy obtížné. Vyznat se ve spleti paragrafů nepatří mezi nejjednodušší činnosti. Obrátit se proto můžete na specializovanou advokátní kancelář, která vám pomůže vymoct odškodnění, na které máte nárok.
Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.