Štítky o spotřebě budou mít i televize

11.12.2012 | autor: Redakce PŽ

Štítky o spotřebě budou mít i televize

Energetické štítky už nebudou jen u ledniček a podobně, nově je najdete i u televizí. Můžete se tak předem dozvědět, kolik budou potřebovat elektrické energie.

 

Moderní přístroje obecně spotřebují stále méně energie. Přesto jsou mezi nimi rozdíly, a proto se vyplatí neřídit se třeba při výběru televize jen velikostí úhlopříčky, ale i údaji o spotřebě. Jak na tom vyhlédnutý přístroj je, si můžete přesně ověřit i díky energetickým štítkům, který na každém z nich povinně najdete.

Spotřeba nikoli za hodinu, ale za rok

Dosavadní typy štítků se používaly například u elektrických trub, klimatizací, sušiček či žárovek, nové najdete mimo jiné na chladicích zařízeních, pračkách či právě na televizích a to nejpozději od ledna 2013.

Zavádějí sedm tříd energetické náročnosti označených podle písmen abecedy, přičemž A a jeho varianty jsou nejlepší. Na nových energetických štítcích najdete elektrickou spotřebu při běžném používání spotřebiče za jeden rok.

Jde úplně vypnout nebo ne?

Na štítcích, které budou k vidění na televizích, najdete krom označení třídy energetické účinností, další údaje:

  • označení, zda přístroj je či není vybaven tlačítkem pro úplně vypnutí, díky němuž se přístroj uvede to stavu s příkonem nižším než 0,01 W (pozor, to není totéž jako stand by režim a některé spotřebiče mají jen stand by režim a nelze je celkově vypnout jinak než odpojením od sítě)
  • budou udávat spotřebu televize v zapnutém stavu za rok
  • spotřebu elektrické energie za rok při běžném provozu, u televize se počítá vždy se čtyřmi hodinami denně (běžně se dosud udávala například spotřeba pračky za jeden prací cyklus)
  • krom toho tam bude velikost úhlopříčky televize v palcích i centimetrech

Co to je energetický štítek a co na něm najdete?

  • spotřebiče jsou zařazovány do tříd energetické účinnosti
  • energetické třídy jsou seřazeny například od A+++ k D nebo od A ke G, kde A+++ označuje energeticky nejúspornější spotřebič a D (respektive G) označuje spotřebič nejméně úsporný
  • na štítku najdete i další užitečné informace, které umožňují lépe vybírat mezi jednotlivými modely například podle toho, jak účinné jsou jejich funkce
  • štítky musí být označeny všechny výrobky vystavené v obchodě a to včetně těch, které se prodávají pouze zabalené v krabicích 


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.