La Grace pluje! – knižní dárek pro kluky i holky všeho věku

22.12.2011 | autor: Hana Kačerová

La Grace pluje! – knižní dárek pro kluky i holky všeho věku

Skoro každý rok dávám svému bratrovi pod stromeček knihu. „Ježíšek" jsem náročný a knížky vybírám pečlivě. Letos poprvé se mi ale stalo, že jsem vybrala takovou, kterou jsem si sama musela rychle přečíst, než ji zabalím do vánočního papíru: La Grace pluje!

Autor Jaroslav Foršt živě zaznamenal nedávný příběh vytrvalosti, vůle a dřiny, přeměny klukovského snu ve skutečnost - příběh stavby české plachetnice jménem La Grace. Od jejího spuštění na vodu uplynul před necelým měsícem teprve rok a v těch dnech zároveň loď dokončila přeplavbu Atlantiku. La Grace je briga postavená podle původních plánů a původními metodami, které znají dodnes již jen v Egyptě. Majitelem její předlohy byl český emigrant, mořeplavec a korzár Augustýn Heřman (1621-1686), který se v sedmnáctém století vydával na své brize La Grace za obchodem kolem Evropy, Ameriky a po karibských ostrovech.

Josef Dvorský, majitel pyšné krásky La Grace, snil o stavbě vlastní lodi už od dětství. Navíc jak sbíral zkušenosti jako kapitán na nejrůznějších lodích brázdících Karibik i Rudé moře, bylo mu čím dál jasnější, že pokud chce mít velkou dřevěnou loď, bude si ji muset postavit. Dovedete si ale představit, co všechno to obnáší postavit 24metrový historický plachetník? Asi ne. Taková věc se musí dělat metodou „SKOČ! ...křídla si připneš cestou", což je zároveň motto knihy La Grace pluje!.
 

Poslyšte „příběh české plachetnice, co v Egyptě se zrodila..."


Někdy před lety existoval kluk a ten kluk měl sen. To není nic divného, spousta kluků má sny. Ale tenhle kluk si ten sen pamatoval, a když se stal mužem, řekl si, že je načase s tím něco udělat. A tak šel a ten sen si splnil. ... Ten kluk dal dohromady partu kamarádů, zrušil stavební spoření, půjčil si peníze, zastavil dům a vydal se do Egypta postavit loď svých snů. A tam, na kraji pouště, blízko města Suezu, v místě bičovaném písečnými bouřemi, sužovaným horkem a kouřem z rafinérek, za neutuchajícího zápachu tlejících odpadků vyrostla loď, která dostala jméno La Grace - Půvabná.

La Grace pluje! je fascinující příběh silné vůle, schopnosti vytrvat a překonávat překážky, nepouštět se svého cíle, jít dál cestou necestou a učit se a učit se a učit se. Skoro jako v pohádkách, překračovat bludné kořeny - bludné kořeny byrokracie - a potkávat „kouzelné bytosti", jejichž pomoc je neocenitelná. Když člověk čte o tom, jak to funguje v Egyptě, kde se La Grace stavěla, kde o dodržování závazků mají diametrálně jinou představu než my Evropané a na Alláhově libovůli toho nechávají opravdu přespřílis, kde nemají ponětí, co je to bezpečnost práce atd., kolikrát si řekne, že by na místě stavitelů Grace propadl beznaději a vrátil se zpátky domů. Ale lidé kolem Grace v čele s Pepou Dvorským ne:

..."Každý večer běhám do Suezu pro další materiál na zítřek. Spát se pak už tradičně chodí cca ve 2 hod. ráno. Následuje pár hodin spánku, který je podobný smrti. Když ráno zazvoní budík - přemýšlím o všech čertech. Je to hrozně náročné a jediné, co mě drží na nohou, je kromě brufenu i víra, že to brzy skončí a ta nádherná Grace se s námi vydá na plavbu světem."


„... a slávu se ctí po všech mořích šíří"


Autorovi knihy se více než úspěšně podařilo to, co si vytkl: „přenést trochu toho kouzla La Grace" na čtenáře. Ostatně samo barevné grafické provedení a spousta fotografií dýchá dobrodružstvími, vůní starých map a lodních deníků velkých cestovatelů a svádí k tomu, aby si s ní člověk vlezl na půdu či pod peřinu pod peřinu a snil s otevřenýma očima jako za svých klukovských (holčičích) let. A pokud jste se dlouze a nepřítomně zahleděli do dálky, že byste se rádi na palubě krásné Grace vyplavili na pirátskou plavbu, nezapomínejte, že sny je možné (nutné!) si plnit a že ta loď skutečně JE - a i vy na ní můžete plout.

 

Úryvky čerpány z knihy Jaroslava Foršta La Grace pluje!, vyd. IFP Publishing & Engineering, s. r. o. v roce 2011.
 

Hana Kačerová (více o ní zde)
Foto: lagrace.czAutor: Hana Kačerová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: manželé Oborovi Neregistrovaný | 2012-01-18 14:17:56
Děkujeme za inspiraci. Knihu jsme pořídili vnukovi k vánocům a moc se líbí.
Hodnocení: 0
Vložil: Liquísek Neregistrovaný | 2012-01-04 20:43:39
Já zas byla na dovči v egyptě a bylo to prostě supééér!
Hodnocení: 0
Vložil: Jirka Holý Neregistrovaný | 2012-01-02 14:28:43
Takový sny si nechám líbit! Jako malej sem chtěl obletět svět v balónu, ale asi na to nemám. Aspoň si přečtu tu knižku:-D
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.