6 rad a tipů, jak se neutopit v dluzích, které vás uchrání od nejhoršího

25.9.2017 | autor: Redakce PŽ

V prvním pololetí letošního roku bylo nařízeno celkem 355 774 nových exekucí, což je o tři procenta více než ve stejném období loni. S těmito výsledky přišla Exekutorská komora, která počet dlužníků a exekucí dlouhodobě sleduje. Z průzkumu dále vyplývá, že největší počet nově nařízených exekucí v porovnání s předchozím pololetím, je evidován v našem hlavním městě. Naopak nejmenší rozdíl v nárůstu nových exekucí byl na Vysočině.

Roste počet právnických osob v exekuci

Celkový počet exekucí se v prvním pololetí tohoto roku zvýšil zhruba o deset tisíc. Exekutorská komora v červenci letošního roku evidovala 4 464 000 exekucí. Co se týče poměru fyzických a právnických osob, proti kterým byla vyhlášena exekuce, počty FO se nijak dramaticky nemění. U právnických osob je to ovšem jinak. Těch je v hledáčku exekutorů o 2 000 více, než tomu bylo v roce 2016.

Spolehlivý návod, jak se dostat do exekuce

Přitom dostat se do spárů exekutorů není nic složitého. Stačí jedna pozdě uhrazená splátka, nezaplacený paušál od mobilního operátora, neuhrazená faktura anebo leasing či hypotéka a problém je na světě. Pokud budete své závazky ignorovat dlouhodobě, začnou se ve vašich schránkách hromadit upomínky od věřitelů.

Jestliže nebudete reagovat ani na ně, nebude to trvat dlouho a věřitel pohledávku postoupí exekutorovi. Poté se budete pravděpodobně divit, až u vašich dveří jednoho rána zazvoní exekutor, který vám „ozdobí“ vybavení domácnosti žlutými nálepkami. Jak se tomuto hororovému scénáři vyhnout? Stačí dodržovat následující.

Rada č. 1: Berte si takové půjčky, na které máte

V první řadě je důležité odpovědět si na otázku, zda taková půjčka negativně neovlivní vaši životní úroveň. Dále si také musíte zkontrolovat, zda máte prostředky navíc, kterými můžete půjčku uhradit v případě dlouhodobé nemoci nebo výpadku příjmu.

Rada č. 2: Vzít si půjčku bez srovnání je zbytečný risk

Protože úvěrových produktů existuje na našem trhu opravdu nepřeberné množství, je mnohdy složité se v nich zdárně zorientovat. Proto je dobré využít praktických online kalkulaček půjček, které za vás jednotlivé parametry půjček porovnají a usnadní výběr vhodného produktu.

Rada č. 3: Pozor na kreditky

Pokud vlastníte kreditní (nikoli debetní) kartu, mějte na paměti, že využíváte úvěr jako kterýkoli jiný. Tento produkt bank i některých nebankovních společností vám ale může nepěkně zavařit třeba při žádosti o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku. Kreditka se totiž považuje za úvěr, i když žadatel není v minusu, což může negativně ovlivnit bonitu klienta.

Rada č. 4: Za půjčky pro problémové klienty si připlatíte

Zamítli vaši žádost v bance? Pak jste pravděpodobně zamířili k některé z nebankovních společností, které nabízí i speciální půjčky pro problémové klienty. Do této kategorie půjček patří třeba půjčky bez registru nebo půjčky bez doložení příjmu. Riziko, které tímto úvěrováním společnost podstupuje si, ale musí kompenzovat výší úroků.

Rada č. 5: Splatnost půjčky odkládejte s rozmyslem

Pokud dopředu víte, že nebudete schopni uhradit další splátku půjčky, můžete si její splatnost odložit o několik dnů nebo celý měsíc. Tyto „splátkové prázdniny“ ale nejsou v žádném případě zadarmo. Společnosti musíte uhradit poplatek v řádech několika desetikorun či stokorun. Opakované odkládaní splátek se vám tak může nepěkně prodražit.

Rada č. 6: Vsaďte na refinancování nebo konsolidaci

Ke kreditní kartě se přidal spotřebitelský úvěr, leasing nebo splátky hypotéky. Vy si najednou uvědomíte, že vám půjčky přerůstají přes hlavu. V takovém případě se nabízí proces konsolidace nebo refinancování, díky kterému sloučíte vícero půjček do jednoho obřího balíku anebo si nevýhodnou půjčku převedete ke konkurenci, která vám nabídne výhodnější podmínky splácení.

Rada č. 7: Nestrkejte hlavu do písku

Případné problémy se splácením dluhu řešte okamžitě. Kontaktujte věřitele, osvětlete mu svou aktuální situaci a domluvte se na dalším postupu. Věřitel vám může nabídnout nový splátkový kalendář anebo možnost odkladu splátek. V krajním případě se nabízí možnost osobního bankrotu, pro jehož vyhlášení ale musíte splnit přísné podmínky.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.