Kalibry usnadňují výrobu firmám i kutilům

14.1.2020 | autor: Redakce PŽ

Pokud něco vyrábíte sami v domácí dílně, možná si vystačíte s posuvným měřidlem. Ovšem ve velkovýrobě se ověřování rozměrů často řeší jinak a vy se odtud můžete inspirovat. V některých ohledech se stejný princip hodí i pro domácí kutily.

Tím trikem, který se používá v sériové výrobě, jsou kalibry. Jestli jste o nich ještě nikdy neslyšeli, můžeme jednoduše říci, že slouží k ověřování rozměrů výrobku, nicméně neměří. Nenašli byste na nich ani stupnici.

Každý kalibr je vyrobený na určitý rozměr

Kalibr vám nedokáže říct, jaká je délka součásti nebo jaký má vnitřní průměr. Prozradí vám pouze dvě odpovědi: ANO či NE. Kalibry se totiž vyrábí na míru, na daný konkrétní rozměr. Například se vyrobí válečkový kalibr, který ověřuje, zda je průměr otvoru velký přesně 5 mm. Kalibr má pak dvě strany – jedna by měla jít nasadit a druhá nikoliv. Pokud je tomu takto, rozměr je v pořádku. Jestliže nejde nasadit ani jedna strana, otvor je možné ještě zvětšit. Jdou-li nasadit obě, jde o neopravitelný zmetek, otvor je moc velký.

Dalším klasickým příkladem může být třmenový kalibr, který ověřuje průměr či délku. Někdy navíc kalibry nebývají dvoustranné, zmetkový rozměr navazuje na ten dobrý, a tak jsou oba na jedné straně.

Kalibry především šetří čas

Nevýhoda je nasnadě, každý kalibr je třeba vytvořit na konkrétní rozměr. Pokud však vyrábíte sériově spoustu stejných výrobků, tak se vám to určitě vyplatí. Ověřování rozměrů pomocí kalibru je mnohem rychlejší, navíc nehrozí, že člověk špatně odečte hodnotu a změří chybný rozměr.

Využijete je i v domácí dílně

Z výše popsaného by se mohlo zdát, že kalibry jsou vhodné pouze do velkovýroby, ovšem není tomu vždy tak. Existuje jich několik druhů – třmenové kalibry, válečkové kalibry nebo závitové kalibry. Právě ty poslední jmenované mají potenciál i pro drobné kutily. Závity jsou normované, takže se vám často stává, že děláte závit stejné velikosti. Pro takový případ už se nákup kalibru vyplatí.

Chcete vědět, kolik kalibry stojí a zda by se vám tedy jejich pořízení vyplatilo? Podívejte se do portfolia firmy Michovský Tools, která je schopná vyrobit kalibry na míru.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.