Jak vybrat psí cvičák. Jakými kritérii byste se měli řídit?

11.4.2011 | autor: Redakce PŽ

Jak vybrat psí cvičák. Jakými kritérii byste se měli řídit?Co by měl mít pejskař na paměti, když si vybírá psí cvičák? Zejména to, že jakkoli se tomu říká psí cvičák, je to v první řadě cvičák pro páníčky. Nejdříve budete muset „zkrotit“ a vychovat sebe, abyste mohli dobře vést svého psa a učit ho jak základní poslušnosti, tak i veselým kouskům.

I když člověk může psa cvičit sám, mnoho páníčků vyhledá se svým chlupáčem psí cvičiště. Zde by se měl pes naučit základní poslušnosti, ale třeba i speciálním cvikům či psím sportům (agility). Výhodou cvičáku také je, že se tu pes naučí soustředit a poslouchat v kolektivu ostatních psů. V ideálním případě je výcvik pro vašeho psa hrou a pro i vás radostí a pomáhá vám se se psem sblížit a budovat vzájemnou důvěru. V ideálním případě vám je kynolog učitelem a poskytuje vám odborné vedení, radu, podporu při výcviku a výchově vašeho psa. V případě neideálním se cvičák stane místem neradostné drezury nejen pro psa, ale i pro vás.

Důslednost nejprve sám k sobě


Pokud to nemáte od přírody v sobě, budete se muset naučit troše koordinace a budete se muset naučit myslet dopředu, nezmatkařit, být důslední – a to důslední především k sobě, abyste mohli být důslední k pejskovi. Na tuhle osobnostní průpravu, jejímž cílem je vychovat poslušného a dovedného čtyřnožce, se vyplatí vybrat si dobré partnery. A zdůraznila bych právě slovo partnery. Z vlastní – špatné – zkušenosti radím vybrat si cvičák, kde se k vám nebudou chovat jako k nešikovnému zaostalému děcku, které je třeba „motivovat“ tím, že bude zesměšněno před „zbytkem třídy“.

Ptejte se na cvičák ostatních pejskařů při venčení. Nad osobní reference není a chvála na webových stránkách různých cvičáků nemusí (i když může) pocházet skutečně od spokojených klientů. Pejskaři z vašeho okolí vám taky mohou dát tip na cvičák, který třeba nemá webovky, ale je dobrý.

Zvažte nejen to, jaký je váš pejsek a co by asi potřeboval nejvíce – důkladnou průpravu v základní poslušnosti, otrkat se mezi ostatními psy a naučit se být k nim přátelštější, potřeboval by se „vybít“ (jako se někteří dvounožci chodí vybít třeba na box). Zvažte i to, jací jste vy. Pokud nesnášíte zimu, ale tohle roční období drží zrovna v našich končinách vládu, uvažujte o cvičení v hale. Jaké máte se psem plány? Stačí vám, aby vás uspokojivě poslechl, ale větší ambice nemáte? Nebo chcete zkusit nějakou tu zkoušku, dělat agility či jít se psem na výstavu?

Pečlivě zvažujte, jaký cvičák vyhovuje vám i psovi


Je skvělé, že jste objevili vyhlášený cvičák s výbornými referencemi, ale stojí vám to za to jezdit tam týden co týden ve špičce přes půl Prahy či Brna? Podívejte se zkrátka na situaci jako na celek. Dlouhé dojíždění se psem přeplněnou městskou dopravou či pozdní příchody kvůli dopravním zácpám vám mohou návštěvy psího cvičiště pěkně znepříjemnit. Ve stresu budete vy a pak pravděpodobně i váš pes. Bude vám to stát za to?

Pokud máte vyhlídnutou psí školu či cvičák, nelitujte času a běžte se podívat, jak to tam skutečně chodí. Když přes plot uslyšíte od lektora ironické invektivy na adresu klientů, jako třeba: „A pokud chcete, aby vás váš pes tahal a vy jste za ním vláli jako kus hadru, pořiďte si postroj, jako mají tihleti dva pejskové!“ či „Ale vám to vůbec nejde, vy to děláte úplně špatně!“, budete chtít trávit hodinu týdně v takovéhle atmosféře? Ne? Pak vybírejte dobře. Nezapomeňte na to, že si jde třeba zaplatit individuální výuku. Lektora pak budete mít sami pro sebe – z toho se dá jistě vytěžit mnoho.

Příběhy lidí, kteří přestali se svými psy na cvičák chodit právě proto, že je znechutilo chování instruktorů, jsem za půlrok svého pejskařství vyslechla překvapivě často. Zčásti to může být jimi samotnými, jak bylo řečeno v úvodu, i vy se musíte vycvičit. Sami sebe. Kdo k tomuhle není ochoten, nemůže očekávat úspěch. Na druhé straně, jistý podíl nesou i někteří profesionální cvičitelé, kterým by neškodilo pracovat pro změnu na tom, jak efektivně předávat svoje vědomosti, jak někoho něco vyučovat a přitom ho neponižovat, jak lidi motivovat (vždyť se psy se jim to snad daří, nebo ne?!).

Psí cvičák pro samouky


Pokud jste napoprvé nevybrali podobně jako já nejšťastněji, nevěšte hlavu. Těch chyb bude ještě spousta. A když budete v depresi z toho, že psa stále „špatně!“ odměňujete levou rukou místo pravé, třeba vás jako mě povzbudí slova autorky populární knížky 101 psích triků (vyd. Slovart, 2008), úspěšné americké trenérky Kyry Sundanceové: „Ani nemůžu spočítat chyby, které jsme za ta léta při výcviku nadělaly. Učila jsem ji špatné věci pomocí špatných metod a přitom jsem jí poskytovala špatnou zpětnou vazbu. Výcvik jsem sice mnohokrát pokazila, ale vždy jsme to zase napravily! (…) Nečekám, že můj pes bude přesný jako stroj, já také nejsem. Zkoušíme, učíme se, někdy se nám nedaří, někdy zase ano. Pracujeme spolu a navzájem si poskytujeme nekonečné množství druhých šancí.“


Hana Kačerová (více o ní zde)


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: kočka Neregistrovaný | 2011-06-28 17:11:14
gde je ten psí cvičák
Hodnocení: 0
Vložil: Pavlina Neregistrovaný | 2011-04-18 13:03:27
Ahoj, já osobně na cvičák se svým psem nejezdím. Chodím ke kamarádovi, který trénuje psy profesionálně. Takový cvičák si můžete udělat doma, v lese, na zahradě ale i v parku. Důležité jsou techniky, se kterými pracujete a které se psem zdokonalujete. Dneska je na internetu hodně diskuzí a rad jak toho docílit. Dokonce se dají sehnat i kontakty na osobní trenéry... a ti poradí individuálně co je nejlepší.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.