Kytara napříč žánry

20.8.2010 | autor: Redakce PŽ

Tradiční vystoupení kytarových mistrů rozmanitých hudebních stylů a žánrů obohatí na 13. ročníku mezinárodního festivalu Kytara napříč žánry koncerty jednoho z nejvěrnějších revivalů slavných liverpoolských „Brouků" The Cavern Beatles, hráči na citeru Harald Oberlechner, Martin Mallun a Michal Müller i čerstvý objev kytarové scény Joe Robinson - vítěz druhé série soutěže Austrálie má talent. Ten přijede jako host největší hvězdy letošního ročníku, australského kytarového virtuóza Tommyho Emmanuela, jehož lze již pasovat na miláčka tuzemského publika.

Na sedmnácti koncertech, které proběhnou v Praze, Kadani, Pardubicích i jiných místech České republiky, se v době od 12. září do 19. listopadu představí devatenáct hudebních interpretů. Struny kytar rozezní tóny blues, jazzu, ragtime, flamenca, world music nebo i latinsko-americké, folkové a rockové hudby.

Tři ženské přístupy ke kytarové hře ovládnou hned 12. září úvodní koncert v pražské Národní technické knihovně. Vystoupení dvou českých kytaristek Lenky Filipové a Dagmar Andrtové-Voňkové doplní rodačka z Kalifornie Janet Robin. „Šarm podložený akademickým vzděláním, výjimečný lyrismus s názvuky undergroundu i postulát metalové kytary. Lze si pro zahajovací večer představit výmluvnější pestrost kytarové hry?," říká Stanislav Barek, dramaturg festivalu Kytara napříč žánry.

Vstupenky na pražské koncerty lze zakoupit v sítích Ticketpro a Ticketportal nebo v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz.

Kytaristka a zpěvačka Janet Robin se učila u metalového čarostřelce Randyho Rhoadse, známého spoluprací například s Ozzym Osbournem. V České republice spolupracovala s kapelou November 2nd a loni absolvovala velmi úspěšné turné s Lenkou Filipovou. V rámci festivalu Kytara napříč žánry odehraje hned čtyři koncerty - kromě zahajovacího ještě 13. září v Clubu Kino v Černošicích, 14. září v Aule gymnázia v Benešově a 15. září v Dolní Poustevně. Vedle Janet Robin vystoupí na úvodním koncertě i oblíbená česká zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová, jež si s Robin zahraje i na uvedeném koncertu v Benešově. Třetí z tria kytaristek zahajujících celý festival je Dagmar Voňková-Andrtová, která je známá unikátní technikou hry, při které používá smyčce, vybrnkává na hmatníku nebo škrabe po strunách nehty.

Přímo z rodného města nejslavnější kapely všech dob, z Liverpoolu, pochází i její nejvěrnější revival - The Cavern Beatles, kteří vzdají svůj hold nesmrtelným Broukům 30. září v KC Vltavská v Praze. 3. října v pražské Písecké bráně odbočí kytarový festival stranou a dá prostor pražskému koncertnímu večeru nazvanému Citera napříč žánry, jehož hlavními protagonisty budou Rakušané Harald Oberlechner, Martin Mallun a severočeský rodák Michal Müller, kteří patří k současné světové špičce ve hře na tento nástroj. Za jednoho z nejvirtuóznějších kytaristů současnosti považují někteří hudebníci Američana Alexe De Grassiho, který se na festivalu představí hned třemi koncerty - 5. října v Táboře, 6. října v pražské Malostranské besedě a 7. října v KD Kadaň. Mexický hudebník Aron Govea odráží ve své hudbě tradiční hudební postupy své země i vlivy španělské muziky a jeho mexické rytmy zazní 11. října v KC Kaštan v Praze.

Vrcholem festivalu bude vystoupení světové kytarové jedničky Tommyho Emmanuela. Svůj osobitý styl předvede na závěrečném koncertu festivalu, který proběhne 19. listopadu v pražském KC Vltavská. Jako svého hosta si Emmanuel pozval vítěze druhé série soutěže Austrálie má talent Joe Robinsona. Teprve devatenáctiletý virtuos svou hrou ve stylu fingerpicking navazuje na legendární kytaristy Cheta Atkinse, Jerryho Reeda nebo právě Emmanuela.

Příznivci kytarové scény se mohou těšit i na celou plejádu vynikajících domácích hudebníků, mezi kterými nebude chybět nestor české kytary Jiří Jirmal a jeho host Ladislav Bláha, legenda brněnské hudební scény Pavel Váně se skupinou Progres 2 či Pavel Ciboch a Musica Gaudeamus.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.