NethWorks.cz 2010 představí Rembrandta i nejmladší generaci progresivních umělců z Nizozemska
Nejen současné umění, ale i díla starých mistrů či projekty přibližující rozličné podoby společnosti v Nizozemsku tvoří programovou osu druhého ročníku Festivalu nizozemské kultury - NethWorks.cz 2010. Ten začne již v polovině září vernisáží výstavy World Press Photo 2010 a vyústí na konci října několika čteními, projekcemi a koncerty. Šíři a pestrost přehlídky, zastřešující řadu zavedených festivalů a pravidelných akcí, nejlépe dokládá výtvarné umění. Pod hlavičkou NethWorks.cz 2010 totiž proběhne například přednáška jednoho z nejvýznamnějších odborníků na Rembrandtovo dílo, Garyho Schwartze, ale i výstava autorky střední generace, minimalistky Els Moes, či prezentace zástupkyň nastupující umělecké vlny skrytých pod značkou NICOLAENROOS. Silně bude v rámci NethWorks.cz 2010 zastoupena architektura a design, stejně jako performing arts - především díky festivalu 4+4 dny v pohybu či nultému ročníku Mezinárodního festivalu divadla se sociálním přesahem Akcent v pražské Arše.
„Oproti loňsku jsme do NethWorks.cz zahrnuli i akce, jež se bezprostředně netýkají umění, ale jsou součástí naší kultury a společnosti - podnikání, společenské vědy a doprava," vysvětluje Bas Wels, vedoucí tiskového a kulturního oddělení Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, jež je hlavním pořadatelem festivalu NethWorks.cz 2010. Proto jsou v letošním programu zahrnuty například i Dny NATO v Ostravě, 61. Mezinárodní astronautický kongres v Praze nebo diskusní vystoupení v rámci Fora 2000 v Praze. Veškeré informace spolu s detailním přehledem akcí jsou na www.nethworks.cz.
Návštěva původem amerického kunsthistorika, přes 40 let působícího v Nizozemsku, Garyho Schwartze patří k velkým lákadlům NethWorks.cz 2010. Uznávaný vědec přijede 7. října do Prahy na pozvání Národní galerie. Ta na příští rok chystá výstavní projekt Rembrandt a přátelé. Oslava nizozemského malířství v Praze bude zahrnovat také výjimečnou zápůjčku Rembrandtova Orientálce z amsterodamského Rijksmusea. S tím souvisí i název Schwartzovy přednášky: O Rembrandtových obrazech orientálních mužů.
Nejčerstvější nizozemské umění pak představí veřejnosti den poté, 8. října, dvojice mladých autorek - Nicola Kirkaldy a Roosmarijn Mascini. Tři měsíce v rámci mezinárodního rezidenčního programu tráví tyto dvě umělkyně vystupující jako NICOLAENROOS v pražské MeetFactory. Vyústěním jejich tvůrčího pobytu bude výstava v prostorách MeetFactory, jejímž kurátorem je Dušan Zahoranský. Podle slov samotných autorek budou v prostorách MeetFactory k vidění díla pojmenovávající rozdíly mezi skutečností a iluzí či dojmy.
Díla dvou nizozemských umělců střední generace - fotografa Erwina Olafa a malíře Terryho Rodgerse - pak vybral kurátor Otto M. Urban na rozsáhlou a očekávanou výstavu Decadence Now! Za hranicí krajnosti v pražském Rudolfinu. Olafova loňská expozice v Langhans Gallery byla jedním z programových pilířů NethWorks.cz 2009, Terry Rodgers je zastoupený amsterodamskou TORCH Gallery. Prvně jmenovaného rodáka z Amsterodamu reprezentuje v Rudolfinu několik děl z cyklu Královská krev. Rodgerse pak představuje monumentální fotorealistické plátno, v němž dokonalá a smyslná těla modelů a modelek jakoby ze zákulisí extravagantních večírků kontrastují s jejich zahleděností do sebe samých.
Pravým opakem Rodgersových hedonistických pláten jsou práce nizozemské umělkyně Els Moes, která se představí v novém výstavním prostoru Brno Gallery CZ na Malinovského náměstí v Brně. Od 14. října do 26. listopadu zde budou k vidění její vizuálně působivé struktury povětšinou monochromních ploch, které mění svůj charakter v důsledku změn světelných podmínek i úhlu divákova pohledu.
Ještě dříve, konkrétně 5. října, začne v Brně výstava nizozemského komiksu nazvaná Utrechtská oranžáda. Vystavovat se bude hned na třech místech: v Knihovně Jiřího Mahena, Brněnském kulturním centru - Galerie G2 a Sále Břetislava Bakaly. Na jmenovaných místech bude k vidění tvorba komiksových autorů z Utrechtu, partnerského města Brna. V Sále B. Bakaly 6. října proběhne i projekce krátkých komiksových filmů z tvorby vystavujících umělců.
Oblast architektury a designu bude reprezentovat řada známých jmen, například grafický designér Radim Peško věnující se typografii jako průsečíku mezi technologiemi a jazykem, tvorbě nových fontů a rovněž edukační, výstavní a vydavatelské činnosti. Jeho přednáška se uskuteční 15. října v pražském Fotograf studiu. Dále pak hostem hojně navštěvovaného Designbloku bude jeden z nejúspěšnějších nizozemských designérů Richard Hutten.
Festival NethWorks.cz pořádá Velvyslanectví Nizozemského království ve spolupráci s partnerskými organizacemi z České republiky a Nizozemska.
Mediální partneři: Literární noviny, Radio Wave, Metropolis, Taneční zóna, Design Magazín, Topzine.cz
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.