Akvarel, akryl, olej nebo tempery? Vyberte správnou barvu pro svoje tvoření

1.5.2022 | autor: Redakce PŽ

Akvarel, akryl, olej nebo tempery? Vyberte správnou barvu pro svoje tvoření

Chtěli byste začít malovat, ale nevíte, jaká barva je pro vás vhodnou volbou? Pak právě pro vás přinášíme porovnání čtyř nejpoužívanějších barev pro malování obrazů. Poznejte výhody a nevýhody jednotlivých barev a vyberte si správnou barvu pro svou tvorbu.

Akvarelové barvy

Akvarelové barvy jsou skvělou volbou pro profesionály i amatérské malíře. Akvarelové barvyjsou rozpustné ve vodě a využívají se na malování na papír. Vhodný je především akvarelový papír či papír vysoké gramáže (doporučuje se gramáž okolo 300 g/m) a absorpční schopností. Jejich typickou vlastností je jejich rychlé zasychání a nízká krycí schopnost. Kromě toho je možné je po zaschnutí znovu rozmýt vodou. Výhodou akvarelových barev je jejich cena, skladnost a dlouhá životnost barvy.

Jejich nevýhodou je složité opravování chyb, jelikož to, co máte namalované již nelze překrýt následnou vrstvou barvy. A u akvarelu v podstatě „neexistuje“ bílá barva, takže je potřeba mít malbu předem promyšlenou. Akvarelové barvy koh-i-nor najdou uplatnění zejména při malování krajinek a přírody.

 Akrylové barvy

Akrylové barvy jsou charakteristické svými vysoce krycími vlastnostmi. Malovat lze s nimi na širokou škálu podkladů, jako je plátno, papír, dřevo apod. Při používání se ředí vodou, jakmile však zaschnou tak jsou voděodolné, což má své výhody i nevýhody. Výhodou akrylových barev je možnost přemalování již namalované vrstvy jinou barvou, jelikož po zaschnutí akrylovou barvu již nerozmyjeme. Oprava chyb tak při použití akrylových barev nebude žádný problém. Naopak jejich nevýhodou je velmi rychlé schnutí, proto je třeba štětce na malování obrazůa paletu udržovat vždy vlhké, aby šly dobře vymýt.

Olejové barvy

Olejové barvy jsou charakteristické svým dlouhým usycháním (podle kvality olejové barvy cca 1 den a déle), což může mít pro malíře své výhody i nevýhody. Při malování olejovými barvami je tak třeba být dostatečně trpělivý. Výhodou je, že olejové barvy nabízí možnost si tvorbu obrazu dobře promyslet do posledního detailu. Dalším kladem olejových barev je jejich vysoká odolnost a životnost a také možnost zaschlou barvu jednoduše přemalovat.

Nevýhodou použití olejových barev je nutnost pracovat ve větraném prostoru, jelikož obsahují rozpouštědla. Štětce je také nutné čistit benzínem či jiným ředidlem. Olejové barvyse v umění používají již několik stovek let a největší oblibě se těší především u profesionálních malířů.

Temperové barvy

Temperové barvy mají obdobné vlastnosti jako akrylové barvy. Velice rychle schnou, avšak nabízejí nižší krycí schopnost. Největší oblibu si zejména získaly u dětí a amatérských malířů. Jejich nespornou výhodou je totiž přívětivá cena. Oproti akrylovým barvám je možné je po zaschnutí znovu rozmýt vodou. 

 

 

 

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.