Parfém mluví za vás. Vůně jsou důležitější, než si většina lidí myslí

27.7.2013 | autor: Redakce PŽ

Parfém mluví za vás. Vůně jsou důležitější, než si většina lidí myslí

Čich je jedním z esenciálních smyslů lidského těla a často bývá podceňováno, jak velký význam pro náš život má. Funkce čichu je v mnohých situacích dokonce rozhodující, a to aniž bychom si ji vůbec uvědomili. Také se vám někdy stalo, že vám někdo doslova „nevoněl“? Nebo jste si zase s někým „padli do noty“ hned při prvním setkání? Různé vůně ovlivňují naše rozhodování a chování více, než jsme si často ochotni připustit. I proto byste měli věnovat řádnou pozornost výběru toho správnému parfému!

Správný výběr – trefa do černého!

Parfém nebo toaletní voda je povinnou součástí „arzenálu“ každé ženy a muže. Často si kupujeme parfémy různých značek a vůní, protože nás zaujmou a my je pak můžeme střídat podle nálady a příležitosti. Při výběru parfému byste se však měli řídit několika základními pravidly.

Určitě si nekupujte parfém jen proto, že je ta konkrétní značka zrovna „in“, v televizi na ní běží úžasná reklama nebo si ji zrovna pořídila kolegyně, po které šílí poloviny firmy. Pokud se k vám vůně nehodí, těžko budete působit jako namakaný svalovec z reklamy či sexy kolegyně, i když se vám média často snaží namluvit opak. Vůně by k vám prostě měla sedět. To nás přivádí k dalšímu důležitém pravidlu. Při nakupování parfému se nebojte vyzkoušet více druhů. Většina parfumérií vlastní papírové proužky, na které si můžete jednotlivé vůně nastříkat, aniž byste u toho voněli jako chodící továrna na toaletní vody. Při rozhodování mezi jednotlivými exempláři si dejte načas – a to doslova. Parfém totiž rozvine svou pravou povahu až po několika hodinách, tudíž původní vůně s tou, kterou ucítíte za nějaký čas, může mít pramálo společného. Z nasbíraných papírků si tedy vybírejte tu pravou vůni až po nějaké době.

Druhy vůní

Existuje nespočet kombinací vůní, druhy parfémů však můžeme rozdělit do šesti základních skupin.

  • Převážně dámskou povahu mají květinové vůně, které se od ostatních druhů vyznačují odlišnou kompozicí a hlavně intenzitou. Květinové vůně využívají extrakty z jasmínu, růže, konvalinky, ylang-ylang, tuberózy, fialky či irisu.
  • Orientální vůně mají jak dámskou, tak pánskou povahu. Jedná se převážně o kořeněné a exotické tóny za použití extraktů z vanilky, skořice nebo kardamomu.
  • Stejně tak mají v sobě dámskou i pánskou stránku cypřišové vůně. Jejich dřevinové kompozice a zemité aroma jsou potrženy tóny pečuje, pižma, bergamotového a cypřišového oleje.
  • Mezi pánské vůně pak řadíme fougerové a kapradinové vůně, které v sobě snoubí například extrakty z dubového mechu, čerstvých bylinek nebo kumarinu.
  • Posledním druhem jsou citrusové a levandulové vůně, které jsou také využívány zejména při výrobě pánských parfémů.


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.