Tipy jak správně pečovat o svou pleť

13.1.2012 | autor: Redakce PŽ

Tipy jak správně pečovat o svou pleťKůže je sice orgán, ale na rozdíl od ostatních orgánů je vidět. Kůže odhalí na první pohled váš zdravotní stav. Ke krásnému stavu pleti vám nepomohou jen zkrašlovací přípravky, musíte se naučit správnému způsobu života. Asi sami víte, že je péče o pleť nezbytnou součástí denního režimu. Dá se říci, že ve dne svou krásnou tvář vystavujeme na odiv, ale aby bylo co vystavovat, pak je zapotřebí správná péče o pleť.

Čistit a krémovat


Pokud bychom se omezili jen na to opravdu nepostradatelné, potřebujeme k péči o obličej pouhé dva přípravky. Za prvé čistící prostředek a za druhé krém, který by naši pleť chránil před vlivy prostředí, dodával jí vlhkost a který by se dal používat stále - na den a na noc. V dnešní době je na trhu široká škála jak čistících prostředků, tak denních i nočních krémů. Čisticí pleťové vody, čisticí emulze, čisticí gely, napomoci si můžete i peelingem.

Peeling pomáhá odstranit odumřelé buňky, které se hromadí na povrchu kůže. Tím docílíte mladšího a svěžejšího vzhledu. Při provádění peelingu si dejte pozor, abyste byli ke kůži šetrní. Odborníci z kosmetických laboratoří vidí budoucnost peelingu ve sloučeninách obsahujících cukr. Ty by pleť zbavily všech nežádoucích mikroskopických částeček a navíc by podporovaly rychlejší obnovu zdravých buněk.

Cukrová péče

 
V moderní kosmetice už dnes nacházíme přírodní cukr v mnoha užívaných sloučeninách. Například výtažek z šalvěje s příměsí rostlinného cukru chrání pokožku před vysycháním, výtažek z bukových pupenů dodává kůži pevnost a lesk. V přípravcích pro tělový peeling nalezneme třtinový cukr kombinovaný s některými přírodními oleji. Větší krystalky cukru jednak pleť čistí a jednak při masáži pomalu tají, takže je může pokožka přijmout. Příklady peelingu: peelingový krém (krém s drobnými zrnky), lufy, houby, pemza (na lokty,kolena a paty).

Ještě důkladnějšího vyčištění pleti, než je použití čisticího peelingu, docílíte použitím pleťové masky. Opět zde platí pravidlo, že masku vybíráte podle typu své pleti. Pro suchou pleť se hodí hydratační masky, které by ovšem na mastné pleti napáchaly škodu. Nebo můžete zkusit použít ovoce. Čerstvá šťáva z citronu má vitamíny, které se vsáknou přes pokožku. Ta je pak vstřebává mnohem rychleji. Také okurky a jahody mají vitamíny a minerály, které se přidávají do kosmetiky.

Napařování pokožky


Levný způsob, jak si pročistit a prokrvit pokožku, je napařování. Napařováním rozumíme působení velikého tepla na kůži, které umožňuje důkladné a hluboké čištění snadno a bez žádných nákladů. Horko vyvolává pocení, jehož výsledkem je rozevření pórů, efektivní vylučování toxinů a zrychlení cirkulace krve. Napařování se zásadně provádí na vyčištěnou pleť. Normální a mastná pleť se může napařovat 2x týdně, suchá maximálně 1x týdně.

Jak na to? Převařenou a mírně ochlazenou vodu dejte do misky. Obličej by měl být asi 20 cm nad miskou. Přikryjte si hlavu ručníkem a napařujte 5 minut, poté se opláchněte teplou vodou a dejte si masku nebo hydratační krém. Napařování by se měli vyhnout všichni, kdo mají v obličeji viditelné žilky, trpí astmatem či vážnými kožními a kardiovaskulárními onemocněními.

Hydratujte a hydratujte!


I přesto, že péče o pleť a používání různorodých kosmetických přípravků je pro čím dál více žen samozřejmostí, pojem hydratace i nadále zůstává pro většinu z nich nesrozumitelný a matoucí. Hydratace v obecném slova smyslu vyjadřuje podíl vody v tkáních, v mezibuněčné hmotě, popřípadě i v jiných strukturách. Důležitá funkce u hydratačních přípravků je vytvoření bariéry na kůži, která má udržet vlhkost. Proto nám tyto krémy zanechají pocit hebké a jemné pleti.

Mezi základy hydratace pleti patří i pleťové vody. Pleťové vody by se měly používat hlavně kvůli hydrataci a čištění pleti. Pleťové vody zvyšují vlhkost pleti, jemně ji vyčistí, osvěží, tonizují a zanechávají ji dokonale uvolněnou a připravenou k další péči. Neslouží jen k čištění, ale i k tělovým a obličejovým obkladům, k potírání kůže, osvěžení v letních dnech, na cestách nebo při cvičeních.

I přesto, že diagnostika pleti je v odborných kosmetických kruzích často diskutovaným tématem, stále se ještě nejedná o ucelenou a dokonale propracovanou metodu. Z hlediska praktické potřeby jsou její poznatky stále nedostatečné a většinou nepoužitelné k tomu, aby bylo možné určit potřeby každé pleti. Je třeba mít na paměti, že i v rámci zděděného genotypu se v průběhu života kvalita pokožky mění a vhodná péče vychází z jejího aktuálního stavu.

Naše pokožka si vyžaduje neustálou pozornost celých 24 hodin denně. Dbejte o svoji pleť, ona vás za to odmění svěžím a zdravým vzhledem.


Dana Huspeková
Foto: moda.cz

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.