Vše o parfémech

30.10.2010 | autor: Redakce PŽ

Správně vybraná osobní vůně by měla vystihovat osobnost nositele, příjemně doplňovat vzhled a podporovat sebedůvěru. Proto je třeba vybírat svůj parfém velmi pečlivě a uvážlivě. Většinou parfém voní na dvou různých lidech odlišně v důsledku jiného pH pokožky, jiného životního stylu a dalších okolností. Jak zvolit ten správný parfém, který bude ladit nejen k vaší pokožce, ale také povaze?

 Vůně je mocný nástroj

Vůně je jedním z důležitých faktorů, který nám umožňuje udělat dobrý první dojem a dotvořit naši osobnost. „Lidský mozek je na zapamatování vůní velmi dobře naprogramován. Podle některých vědců si člověk pamatuje každou vůni, kterou již někdy zaregistroval. Navíc se s vůněmi pojí vzpomínky na určité lidi nebo chvíle. Jistě i vy máte vůni nějaké dobroty spjatou s dětstvím," popisuje Daniel Kopecký, ředitel e-shopu Parfemy.cz.

Vůně navíc dovede ovlivňovat lidskou psychiku: léčebné metody, které působení vůní využívají, se nazývají aromaterapie. Naopak zápachy na člověka působí negativně. Řada míst či situací má svou typickou vůni - kostely bývají vykuřovány kadidlem, na Vánoce se pálí vonná purpura a františek, k provonění místností se užívají vonné tyčinky a svíčky.

Není parfém jako parfém

To, co vám stojí ve flakonku na poličce v koupelně, možná nemusí být opravdový parfém. Parfémem totiž nazýváme vůbec nejintenzivnější vůni s podílem vonných látek 15 - 40 %. Běžnější a také cenově dostupnější je tzv. parfémová voda (Eau de Parfum se zkratkou EdP), která obsahuje 12 - 15 % vonných látek. Dalším typem je toaletní voda (Eau de Toillete - EdT), ve které se nachází 6 - 12 % vonných látek a je lehčí a také méně trvanlivá než výše zmíněné typy. Ještě menší podíl vonných látek - jen 4 - 6 %, má tzv. kolínská voda, nebo Splash Perfume - EdS (Eau de Solide), ve které najdeme méně než 1 %.

„Kvalitní parfémy jsou pro neustále nošení obvykle příliš těžké a z jejich pravidelného používání by nositelku mohla dokonce rozbolet hlava. Proto je vhodnější schovat si je na vzácnější příležitosti a pro běžný den nosti toaletní a kolínské vody, popřípadě lehčí vody parfémové," radí Daniel Kopecký, ředitel e-shopu Parfemy.cz.

 

 

Je libo květinu, ovoce či vůni orientu?

Moderní parfémy můžeme pro lepší orientaci rozdělit do několika hlavních skupin, které se pak dají dále členit. Patří sem např. skupina vůní květinových, ovocných, citrusových, chyprových a dřevěných a také jejich různé kombinace. U každého parfému navíc rozlišujeme 3 části - hlavu, srdce a základ, podle toho, kdy se které vůně uvolňují.

·                                 Hlava (vysoké tóny) je to první, co po aplikaci ucítíte. Právě hlava parfému utváří váš první dojem a právě proto je na ní kladen velký důraz. Doba trvání se pohybuje okolo 15 minut.

·                                 Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní několik hodin (2 - 3).

·                                 Základ (nízké tóny), jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání býva několik hodin (3 - 4), avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.

Vůně Toujours Glamour značky Moschino na první dojem voní kardamonem, lístky fialky a šípkem - tyto složky vůně tvoří tzv. hlavu. V srdci parfému po pár hodinách cítíme konvalinku, jasmín Sambac a mandle a asi po čtyřech hodinách se rozvoní také základ, v němž rozpoznáme pryskyřici, otočník a pižmo.

Toujours Glamour Moschino (100 ml EdT 1690 Kč)

http://www.parfemy.cz/moschino-toujours-glamour-toaletni-voda-s-rozprasovacem.html

 

Jak vybrat nejlepší parfém

1.)     Udělejte si průzkum

Udělejte pořádný průzkum v parfumerii i na internetu a vyberte si parfémy, které vás zajímají. Důvodem pro zařazení na první verzi seznamu může být zajímavá reklama, doporučení kamarádky nebo jen pěkný flakónek či název. Máte-li např. ráda Barcelonu a tvorbu Salvadora Dalího, určitě na svůj seznam zařaďte jeho vůni Laguna Maravilla. První seznam může čítat i desítky názvů.

Laguna Maravilla by Salvador Dalí (100 ml EdT 890 Kč)

http://www.parfemy.cz/salvador-dali-laguna-toaletni-voda-s-rozprasovacem.html

Salvador Dalí si získal světovou proslulost díky svým originálním surrealistickým malbám a mnoho odborníků se dodnes pře, zda byl tento katalánský rodák šílenec nebo génius obdařený ďábelskou inteligencí. Jeho vůně jsou velmi oblíbené nejen pro své složení, ale i díky tomu, že každý flakon je malým uměleckým dílem. Vůně Laguna Maravilla je intenzivní, ale svěží, průzračná, a přesto smyslná a stále neodolatelně exotická. Voní po citrusech, egyptské růži, jasmínu, santalovém dřevu a ambře. Průzračný flakon v barvě polynéské laguny je zhmotněním úst a nosu bohyně lásky a krásy, jíž Dalí uctil na plátně „Afrodité z Knidu".

2.)     Podnikněte pátrání

Prohledejte web a najděte si informace o složení parfémů z vašeho seznamu. Na jeho základě vyřaďte vůně, které nekorespondují s vaší osobností a vkusem. Pokud máte ráda svěží květinové a citrusové vůně, můžete předpokládat, že parfém z orientální skupiny pro vás bude příliš těžký. Naopak milujete-li třeba vůni růží nebo mandarinek, můžete svůj původní seznam zúžit na několik málo jmen, které tuto oblíbenou vůni obsahují. Mlsalky a čokoholičky by si neměly nechat ujít novou vůni Animagical Woman z řady PUMA.

PUMA Animagical Woman (60 ml EdT 660 Kč)

http://www.parfemy.cz/puma-animagical-woman-toaletni-voda-s-rozprasovacem.html

Animagical Woman Patří do kategorie květinově-ovocných vůní a v jejím základu najdeme aroma čokolády. Srdce se rozvoní papájou, leknínem a frézií a svěží hlava obsahuje hrušku, grapefruit a limetku. Je učena pro aktivní dívky, které mají rády sport, cestování a módu a žijí naplno. Vůně Animagical evokuje pocit radosti, plné dávky energie a také nekonečný optimismus. Tváří vůně je Usain Bolt - trojnásobný olympijský medailista. Usain Bolt perfektně odráží koncept Animagical svým pozitivním životním přístupem, radostí, vášní pro sport a zejména láskou k tanci.

3.)     Zapojte nos

Obejděte parfumerie a všechny vůně ze zúženého seznamu očichejte. Vzhledem k tomu, že parfémy voní na každém jinak, je nejlepší vyzkoušet je doslova na vlastní kůži. Čím delší je však váš seznam, tím více času bude třeba. V jeden den se nedoporučuje zkoušet víc než dvě až tři vůně, další už vaše čichové ústrojí nerozliší. V dobrých parfumeriích vám nabídnou dózu se zrnkovou kávou. Když k ní přičichnete, aroma kávy vůně ve vašem nose zneutralizuje a můžete pokračovat ve výběru. Očichat můžete třeba novinku letošního roku - omamně liliovou Fleur de Lys značky Marina de Bourbon.

 

Marina de Bourbon - Fleur de Lys (50 ml EdP 1310 Kč)

http://www.parfemy.cz/marina-de-bourbon-fleur-de-lys-parfemova-voda-s-rozprasovacem.html

Vůně Fleur de Lys je klíčem k bráně do kouzelné zahrady plné jiskřivě osvěžujících tónů. Typickou nositelkou je mladá a usměvavá žena, jenž má blízko k přírodě, ze které čerpá harmonii a kde nejraději odpočívá. Dominantou vůně je ušlechtilá lilie. Ta se objevuje nejen ve vůni samotné, ale vévodí i kampani a její podobu nalézáme také v podobě skleněného flakonu. Francouzská firma Marina De Bourbon sídlí v Paříži a zabývá se výrobou oděvů, ale i kabelek, bot, brýlí, bižuterie a zejména parfémů, které jsou charakteristické vysokou kvalitou, originalitou, elegancí a jejich vůně velmi dlouho vydrží.

4.)     Testujte ve všech podmínkách

K vůním, které prošly dalším kolem výběru, je dobré objednat si vialky - vzorky vůně v malých skleněných lahvičkách (do 2 ml) na vyzkoušení. Díky tomu můžete dát parfému více šancí a prověřit ho v různých situacích - v klidu o víkendu, ve škole, práci nebo při sportu. Ušetříte tak i peníze za parfém, který vás po pár dnech omrzí. Např. vůně Masaki Matsushima Art je ve vialce na www.parfemy.cz k dostání za 20 Kč a vystačí nejméně na pět použití.

Masaki Matsushima Art (80 ml EdP 990 Kč)

http://www.parfemy.cz/masaki-matsushima-art-parfemova-voda-s-rozprasovacem.html

Japonský módní návrhář Masaki stojí za zrodem francouzsko-japonské vůni. Tento nádherně ženský parfém, který vznikal jako umělecké dílo, otvírá vůně osvěžujícího bergamotu, šťavnaté japonské švestky Ume a exotické karamboly, která postupně přechází do květinového středu. Ten tvoří japonská sakura, romantická čajová růže a delikátní len. Základu dominují bílé cedrové dřevo a křišťálové pižmo, které po sobě zanechávají originální, ale přitom elegantní stopu.

5.)     Nakupujte za nejlepší cenu

Je obecně známé, že parfémy se většinou dají sehnat levněji v internetových obchodech. „Je to díky tomu, že náklady na provoz e-shopu jsou nižší než náklady kamenných prodejen. I se započítáním poštovného vyjde parfém výhodněji," vysvětluje Daniel Kopecký, ředitel e-shopu Parfemy.cz. Projděte si několik internetových parfumerií a vyhledejte, která nabízí nejlepší cenu na váš vybraný parfém. Pozor, abyste porovnávaly vždy stejný typ intenzity a obsah. Pozornost věnujte také speciálním akcím. „Ke každé objednávce na našem e-shopu přídáváme jako dárek vialku - lahvičku se vzorkem vůně a balzám na rty. Při nákupu nad tisíc korun je poštovné zdarma. Zákazníci dostanou také kupón se slevou z dalšího nákupu," vypočítává Daniel Kopecký výhody nákupu na Parfemy.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.