Jak podpořit soustředěnost u dětí
Nesoustředěnost u dětí je tématem, které řeší velká spousta rodičů i učitelů. Zjistěte, co přesně se skrývá pod pojmem soustředěnost a jakým způsobem ji mohou dospělí u ratolestí podpořit.
Co je soustředěnost
Soustředěnost znamená schopnost koncentrace jedním směrem. Soustředěnost tedy značí, v jaké míře se dokážeme na nějakou činnost zaměřit. Nesoustředěnost poté přirozeně znamená přesný opak. U dětí se projevuje tak, že nedokáží udržet koncentraci na jednu aktivitu, úkol nebo činnost.
Nesoustředěné dítě má poté tendenci od dané aktivity odbíhat a nevěnovat jí pozornost. Bývá neklidné, vrtí se či nadskakuje. Zpravidla také neposlouchá a věnuje se raději něčemu jinému.
Veďte děti k udržování pořádku
Pořádek kolem nás hraje velkou roli v tom, jak se dokážeme soustředit na dané úkoly či aktivity. A platí to nejen u dětí, ale i u nás dospělých. Schválně se zkuste zamyslet nad tím, jak dobře se vám bude pracovat v neuklizeném prostředí, kde nebudete vědět, kde se co ukrývá. Podobně je to i u nejmenších.
Vyhýbejte se však tomu, že budete uklízet za ně. Děti by si měly dokázat samy udržovat pořádek ve svých věcech, hračkách, oblečení i školních potřebách. Díky tomu se dokáží samy zorientovat v tom, kde co mají, což jim pomůže při soustředění.
(Ne)soustředěnost u dětí můžete ovlivnit i vy
K tomu, aby se děti dokázaly lépe soustředit, přispěje i vaše chování. Předně lze doporučit, abyste děti nechali dokončovat jednotlivé úkoly a nezasahovali do nich. Mnoho rodičů to však bohužel nevydrží a s vidinou ušetřeného času zasáhnou.
Děti ale potřebují vědět, že každá aktivita má svůj začátek, průběh a konec. Pokud začneme jejich úkoly dělat za ně, v podstatě je učíme to, že nemusí aktivity dokončovat. A tedy že se na ně nemusí soustředit.
Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.