Jak podpořit soustředěnost u dětí

25.3.2023 | autor: Redakce PŽ

Nesoustředěnost u dětí je tématem, které řeší velká spousta rodičů i učitelů. Zjistěte, co přesně se skrývá pod pojmem soustředěnost a jakým způsobem ji mohou dospělí u ratolestí podpořit.

Co je soustředěnost

Soustředěnost znamená schopnost koncentrace jedním směrem. Soustředěnost tedy značí, v jaké míře se dokážeme na nějakou činnost zaměřit. Nesoustředěnost poté přirozeně znamená přesný opak. U dětí se projevuje tak, že nedokáží udržet koncentraci na jednu aktivitu, úkol nebo činnost.

 

Nesoustředěné dítě má poté tendenci od dané aktivity odbíhat a nevěnovat jí pozornost. Bývá neklidné, vrtí se či nadskakuje. Zpravidla také neposlouchá a věnuje se raději něčemu jinému.

Veďte děti k udržování pořádku

Pořádek kolem nás hraje velkou roli v tom, jak se dokážeme soustředit na dané úkoly či aktivity. A platí to nejen u dětí, ale i u nás dospělých. Schválně se zkuste zamyslet nad tím, jak dobře se vám bude pracovat v neuklizeném prostředí, kde nebudete vědět, kde se co ukrývá. Podobně je to i u nejmenších.

 

Vyhýbejte se však tomu, že budete uklízet za ně. Děti by si měly dokázat samy udržovat pořádek ve svých věcech, hračkách, oblečení i školních potřebách. Díky tomu se dokáží samy zorientovat v tom, kde co mají, což jim pomůže při soustředění. 

(Ne)soustředěnost u dětí můžete ovlivnit i vy

K tomu, aby se děti dokázaly lépe soustředit, přispěje i vaše chování. Předně lze doporučit, abyste děti nechali dokončovat jednotlivé úkoly a nezasahovali do nich. Mnoho rodičů to však bohužel nevydrží a s vidinou ušetřeného času zasáhnou.

 

Děti ale potřebují vědět, že každá aktivita má svůj začátek, průběh a konec. Pokud začneme jejich úkoly dělat za ně, v podstatě je učíme to, že nemusí aktivity dokončovat. A tedy že se na ně nemusí soustředit. 

 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.czAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.