Hnízdečko pro miminko není zbytečnost ani pomíjivý trend

7.4.2022 | autor: Redakce PŽ

Hnízdečko pro miminko není zbytečnost ani pomíjivý trend

S roztomilými hnízdečky se v poslední době doslova roztrhl pytel. Ještě před pár lety stačilo děťátko uložit do postýlky a dnes se pro něj kupují všemožné mantinely a hnízda. Jedná se pouze o módní hit, nebo skutečně pomáhají miminku s usínáním? Na tyto a další důležité otázky najdete odpovědi v našem článku.

Hnízdečko zdaleka není jen stylovým doplňkem do postýlky

Nákup výbavičky pro prvorozené dítě je vždy finančně náročný. I ta základní výbava vás vyjde na několik desítek tisíc. Pokud máte omezený rozpočet, je pochopitelné, že některé zdánlivě méně důležité položky zařadíte až na konec nákupního seznamu. Hnízdečka sice v současné době zažívají boom, ale u nás nejsou tak rozšířená jako v USA a západní Evropě. Proč byste jim měli dát šanci?

Jaké jsou hlavní výhody?

  1. Dodá miminku pocit bezpečí - některým novorozencům trvá delší dobu, než se adaptují na velký prostor, ve kterém se najednou ocitli. Strach a nepohoda se nejčastěji projeví neklidem a špatným spánkem. Hnízdečka, mantinely a nebesa vytváří útulnou atmosféru, ve které se maličké cítí v bezpečí a díky tomu se může zlepšit jeho spánek. U kojenců se ještě nejedná o separační úzkost, ta nastupuje až kolem 8. až 9. měsíce.

  2. Je praktickou pomůckou pro nerušený přesun miminka z místa na místo. Pokud vám děťátko usne na gauči a vy ho budete chtít přenést, díky hnízdečku to půjde jako po másle, aniž byste spící miminko probudili.

  3. Lze jej brát s sebou i na cesty a tím vytvořit dítěti známé a útulné místečko, ve kterém se mu bude lépe usínat i v neznámém prostředí. I novorozeně dokáže vnímat změny. Hnízdečko je tedy ideální společník na návštěvy a dovolenou.

  4. Využijete ho všude doma i na procházkách v kočárku. Děťátko budete chtít mít zvláště v prvních týdnech neustále na očích. Hnízdečko můžete položit na pohovku, postel i koberec. V kočárku navíc velmi efektivně tlumí nárazy, takže můžete projet i nerovným terénem a miminko bude pořád spát jako andílek.

  5. Použít jej můžete i jako tréninkovou ochrannou pomůcku při pasení koníčků. Děti se mohou zpočátku v této poloze snadno převážit. Měkký lem hnízdečka poslouží jako bezpečná opěrka.

Pozor!

Miminka mají během spánku rády útulné prostředí, ale nic se nesmí přehánět. Děťátko byste měli nechat spát v prvních měsících života pouze na zádech. V noci jej vždy uložte do postýlky. Pokud máte hnízdečko, už k děťátku nepřidávejte žádné další plyšáky a hračky. Zvyšujete tak riziko syndromu náhlého úmrtí novorozenců. Společné spaní rodičů s děťátkem má nepopiratelně pozitivní psychologický přínos pro rodiče i dítě, ale je na vás zhodnotit všechna možná rizika. Hnízdečko nepředstavuje dostatečnou bariéru.

Při výběru hnízdečka dbejte na kvalitu použitého materiálu

Ideální volbou jsou přírodní materiály, u kterých máte jistotu, že na ně vaše dítko nebude mít nečekanou alergickou reakci. Syntetické materiály jsou málo prodyšné, a tím pádem se vůbec nehodí pro děti, které se nadměrně potí. Docházelo by k opruzení a přehřátí. Ani jedno není žádoucí, proto vždy raději dejte přednost čisté bavlně a jiným přírodním textiliím.

Hnízdo se může snadno ušpinit, proto počítejte s tím, že jej budete často prát. Zvolte si tedy kvalitně zpracovaný produkt, který se častým praním hned nesepere.

Nejlepší jsou hnízda, která jsou vyrobena z atestovaných textilií.

Praktické hnízdečko seženete ve všech oblíbených barvách

Růžové, modré, šedé nebo žluté. Hnízdečko bez problému krásně sladíte s povlečením postýlky.

Tuto praktickou pomůcku oceníte především v prvních 6 měsících života vašeho děťátka.

Hodí se především pro neklidné děti, které mají problém s usínáním.

Pořídili jste si hnízdečko? Souhlasíte s tvrzením z našeho článku, nebo máte na praktičnost této pomůcky opačný názor?

Ať už jsou vaše zkušenosti jakékoliv, budeme rádi, když nám o nich napíšete v komentářích.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.