Než začne děťátko mluvit

26.4.2017 | autor: Redakce PŽ

Než začne děťátko mluvit

Každý rodič vždy vytouženě čeká na první slůvko svého potomka. Těší se na to, až ho jeho děťátko poprvé osloví, na to, až po něm bude legračně opakovat slova, která uslyší, a zároveň se bojí, aby ten dlouho očekávaný okamžik sám nepropásl. Abychom tuto vytouženou chvilku přiblížili, mluvíme na své děťátko co nejčastěji a snažíme se ho přimět k tomu, aby po nás opakovalo.

Řeč je důležitá

Řeč hraje v našem životě velice důležitou roli. Dorozumíváme se tak, komunikujeme spolu, udržujeme sociální vazby. Řeč je také velice důležitou součástí vyvíjejícího se dětského intelektu. Kromě genetických dispozic, které naše dítě dostalo do vínku už jen tím, že se narodilo právě nám, určuje intelektuální dispozice z velké části také samotná výchova dítěte. Pokud není adekvátní, může i to nejnadanější dítě ve vývoji zabrzdit. Naopak dobrá výchova zase velice podpoří i děti, které ve své genetické výbavě nemají tolik nadání. Právě řečí a jejím učením tedy své dítě vedeme k tomu, aby dobře prospívalo.

Pokud chceme, aby naše miminko pěkně mluvilo, až přijde jeho čas, měli bychom si uvědomit, že přestože naše dítě ještě nemluví, ukládá si do paměti výslovnost, zvuk, intonaci a ostatní vlastnosti našich slov. Neměli bychom se tedy nechat zviklat pokušením na toho roztomilého tvorečka, o kterého denně pečujeme a sledujeme, jak se vyvíjí, šišlat.

Vyhněte se šišlání!

K šišlání nás to sice často svádí, ale měli bychom vždy mít na paměti, že děťátko nedočkavě nasává vše, co říkáme, a učí se všemu, aby to později mohlo ve vhodnou chvíli použít. Jedním ze základních nástrojů jeho učení je pak právě nápodoba.

Proto velice záleží na tom, abychom při komunikaci s dítětem vždy co nejlépe artikulovali, nemluvili příliš rychle ani hlasitě, vyjadřovali se zřetelně a srozumitelně. Ideální projev by tedy měl být klidný, ale výrazný, aby děťátku bylo jasné, oč jde. Také oční kontakt dítěti pomáhá soustředit se na pohyby úst, díky kterým pak samo snáz dokáže formovat své rty, a třeba i konečně vyslovit to námi nedočkavě očekávané první slůvko. Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Elvard Neregistrovaný | 2009-01-08 11:10:56
Zajímavý článek :)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.