Jste těhotná? Skoncujte s kouřením!

27.7.2013 | autor: Redakce PŽ

Jste těhotná? Skoncujte s kouřením!

Určitě je vám jasné, že ve chvíli, kdy se dozvíte, že čekáte miminko, je potřeba změnit některé návyky, které jste si v životě utvořila. Těmito návyky ovšem nemusejí být hned zlozvyky, protože změna, která vás v životě čeká, se týká i jiných věcí.

Například si pomalu budete muset zvyknout na to, že již nebudete doma sami s partnerem, ale že k vám přibude úplně nový malý člověk, kolem kterého se zpočátku bude asi vše točit. Musíte tedy počítat s tím, že některé aktivity, na které jste si zvykla, budete muset buď omezit, anebo se jich úplně vzdát.

Téměř vše jde nějak zařídit a přizpůsobit vašim požadavkům, avšak problém může nastat právě u těch věcí, které mohou ovlivnit zdraví vašeho dítěte. To byste totiž riskovat neměla, protože i když se vám například může zdát, že na něj některé věci přece nemohou mít vliv, většinou vliv skutečně mají.

Jedním ze zlozvyků, kterého je třeba se zbavit úplně a stoprocentně, je kouření. Takže jestli si říkáte: „Jedna cigaretka přece nic špatného nezpůsobí,“ koledujete si o to, že se vám vaše děťátko nebude vyvíjet tak, jak by mělo. Protože jedna cigaretka sice možná opravdu žádnou obrovskou škodu nezpůsobí, ale jestliže jste podlehla jednou, jste si jistá, že během příštích devíti měsíců již nikdy nepodlehnete? A kouřit by se nemělo ani v domácnosti, v níž žijete.

Zůstaňme prozatím u cigaret jakožto nejvíce problémového zlozvyku. Na každé krabičce je napsáno varování, že kouření škodí zdraví, a pokud jste těhotná, měla byste skutečně tohoto varování dbát. V České republice kouří v současnosti asi pětina těhotných žen, přestože vědí, že tím škodí nejenom sobě, ale i svému dosud nenarozenému dítěti. Kouření totiž může nezvratně poškodit vyvíjející se plod a z velké části je také příčinou syndromu náhlého úmrtí novorozenců do jednoho roku života, protože dítě najednou přestane dýchat.

Není tedy lepší přestat kouřit, dokud je čas, a nehazardovat zbytečně?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.