Dohodli jste se s manželem na výživném?

2.12.2020 | autor: Redakce PŽ

Dohoda o výživném nemusí být vždy nejlepším řešením.

Upravujete s manželem poměry k nezletilému dítěti nebo nezletilým dětem? Pak se nevyhnete otázce určení výše výživného. Výše výživného bývá mezi rodiči častým jablkem svárů a rozhodování soudu o výživném může dobu opatrovnického řízení značně prodloužit. Jde to ale i jinak – pokud rodiče naleznou na výši výživného shodu, pak také o výživném na nezletilé dítě mohou rodiče uzavřít dohodu. Jaké má taková dohoda podmínky?

Dohodu o výživném na nezletilé dítě je možné uzavřít jak v případě, kdy otázku výživného s partnerem řešíte poprvé, ale i tehdy, kdy jeden z rodičů navrhuje zvýšení nebo snížení výživného (a druhý s ním souhlasí). Výhodou dohody je, že soud nemusí detailně zkoumat životní úroveň a majetkové poměry povinného rodiče. Uzavřením dohody tak rodiče ušetří nejméně několik měsíců soudního řízení, nemusí podrobně rozkrývat své příjmy a životní úroveň, ale ušetří také případné náklady na právní zastoupení, které v opatrovnickém řízení nese až na výjimky každý z rodičů sám.

Dohoda o výživném na nezletilé dítě vždy vyžaduje písemnou formu. Samotné uzavření dohody ale nestačí - aby byla povinnost hradit výživné povinným rodičem podle této dohody také vykonatelná, pak taková dohoda musí být schválena opatrovnických soudem. V praxi nejsou výjimkou případy rodičů, kteří mají mezi sebou uzavřenou dohodu o výživném – písemnou, ale i ústní – a podle této dohody povinný rodič hradí výživné i několik let. Problém však nastane za situace, kdy výživné hradit přestane, nebo jeden z rodičů žádá zvýšení či snížení výživného. Neschválením dohody soudem se tak povinný rodič ocitá v nejistotě, že mu v budoucnu soud může výživné doměřit rozsudkem. Oprávněný rodič je zase ve velké míře vystaven libovůli povinného rodiče, který výživné platí doslova „na dobré slovo“.

Soud o dohodě rozhoduje vždy rozsudkem, řízení o určení výše výživného je však podstatně kratší a zpravidla rozhodně již na jednom jednání. Řízení se vždy musí účastnit orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) jako opatrovník dítěte. Úlohou OSPOD v řízení o schválení rodičovské dohody je ochrana zájmu dítěte. Pokud by v řízení šetřením OSPOD mělo vyjít najevo, že výše výživného sjednaná rodiči například hrubě neodpovídá majetkovým poměrům povinného rodiče, pak nemusí soudu doporučit její schválení.

Pokud soud dohodu rodičů o výživném schválí, není proti takovému rozsudku přípustné odvolání. To může být rizikem v případě, kdy se jeden z rodičů do dohody „vmanipulován“ druhým rodičem, například výměnou nižšího výživného za příslib jiných plnění, či zavádějící argumentací o výhodnosti dohody oproti klasickému soudnímu řízení. Abyste se takové situaci vyhnuli, a především abyste měli jistotu, že dohoda o výživném je v zájmu nezletilých dětí, doporučujeme její sepsání a kontrolu advokátem. Vyhnete se také možným třecím plochám, které se často týkají například splatnosti výživného (zda k rukám matky, nebo na zvláštní účet vedený na jméno dítěte).

Potřebujete upravit výživné k nezletilému dítěti? Se sepisem dohody o výživném Vám rádi pomůžeme.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.