Jak vybrat správnou školu pro vaše dítě?

2.1.2012 | autor: Redakce PŽ

Jak vybrat správnou školu pro vaše dítě?Kam poslat své dítě do školy? Která škola je ta správná? To jsou otázky, kterými se pomalu začínají zabývat rodiče předškoláků zvlášť ve větších městech, kde jsou různé školy a s nimi různé možnosti. Rodiče si často lámou hlavu, která škola je nejlepší, sbírají rady kamarádů a kamarádek, kteří už děti ve škole mají, snaží se "ulovit" nějakou nápovědu na internetu či z jiných dostupných zdrojů.

Často jsou ale předkládané zkušenosti zcela protichůdné, zvláště co se osobních zkušeností přátel týče. Je to logické, když si uvědomíme, že každé dítě je jiné, každá paní učitelka je jiná a každému vyhovuje něco jiného. Jak se tedy rozhodnout? Podle čeho se zorientovat?

Projděte si nabídku webovek


Školy dnes většinou mají webové stránky, podle kterých si můžete udělat určitou představu o tom, co se ve škole děje. Bývají tam fotografie z různých projektů, akcí, nabídky kroužků a podobně. Ředitelé škol samozřejmě vědí, že je třeba být vidět, a tak připravují různé akce, kde se můžete potkat a seznámit s pedagogy. Školy nabízejí dny otevřených dveří, možnost navštívit vyučování, někde dělají akce pro celou rodinu.

Dle mé zkušenosti je nejvíce rozhodující, jak na vás osobně škola působí. Když jsme přemýšleli nad tím, do které školy dáme dítě, rozhodovali jsme se mezi dvěma nejbližšími školami. Obě patří mezi školy, kam se hlásí hodně dětí, a mají dobrou pověst. Šli jsme se i se synem podívat do té, kam spádově patříme. Na mě tam ale působily tmavé chodby hodně depresivně, paní učitelky byly sice milé, ale před budoucí učitelkou první třídy se syn schoval za manžela hned, jakmile na něj promluvila. Při odchodu jsem si představila, jak sem budu devět let posílat své dítě a vůbec jsem z toho neměla dobrý pocit.

Při návštěvě druhé školy syn hned prohlásil, že tady se mu líbí mnohem víc, a na mě působila samotná budova nesrovnatelně lepším dojmem. V té chvíli jsme rozhodli. Tyto dvě školy nabízejí podobný vzdělávací program, mají i podobné zázemí a díky tomu, že se nedá objektivně posoudit, která bude pro naše dítě vhodnější, museli jsme dát na svůj dojem, pocity a reakci našeho dítěte. Zpětně musím říct, že jsme se rozhodli dobře. Myslím, že syn má přesně takovou paní učitelku, kterou potřebuje. Dává jasné hranice a umí děti hezky motivovat.

Různé metody výuky


Podle mého názoru není rozhodující, jaké metody se ve škole používají. Často školy lákají rodiče například na novou genetickou metodu čtení, při které dítě slovo nejprve přehláskuje a pak přečte celé dohromady. Neučí se slabikovat. Ale když budete zkoumat výsledky této metody, zjistíte, že každému dítěti nevyhovuje. Někteří odborníci ji vůbec nedoporučují, protože některé děti tento způsob čtení nechápou a je pro ně jednodušší slabikování. Navíc není nová, ale stará asi 100 let, jen se v českých školách nepoužívala. Používá se často v anglicky a německy mluvících zemích, přestože ji vynalezl český pedagog Josef Kožíšek.
 
Podobně je to i s nabídkou projektů. Některé školy zakládají svou propagaci na tom, že neustále vytvářejí zajímavé projekty, kde se děti učí hrou a zábavnou formou. Například jedno téma zpracovávají v různých předmětech, které se tak prolínají. Ale ani to není vhodné pro každé dítě. Zvlášť pro ty, které se rády za někoho schovají a nemusí pak nic dělat. Často se dělají práce ve skupinách, je složitější organizace než při normálním vyučování, což je náročnější pro děti s poruchou pozornosti nebo hyperaktivitou. Důležité je chtít s ostatními spolupracovat a být aktivní. Pro někoho je těžké se prosadit, když není dost průbojný.

Co je nejdůležitější?


Na výše uvedených příkladech jsem chtěla ukázat, že pro laika není jednoduché se objektivně zorientovat a nabídky škol posoudit. Proto doporučuji vnímat, jak se ve škole cítíte, jak se tam cítí vaše dítě a jestli jsou učitelé a vedení školy ochotní se s vámi bavit a vysvětlit vše, co potřebujete vědět.


Iva Leblochová

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Lenka J. Neregistrovaný | 2012-01-18 14:14:33
My už sme za vodou!
Hodnocení: 0
Vložil: Linda Vamberská Neregistrovaný | 2012-01-02 14:27:33
Taky nás to čeká, Kája jde do školy a vybíráme kdeco. Nemáte tip na dobrou školu v Liberci?
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.