Svěřenské fondy jako spolehlivá ochrana pro rodinný majetek
Svěřenský fond představuje vyčleněný soubor majetku určený pro zvláštní účely. Je zřizován ve prospěch beneficienta, který bude z majetku čerpat, až přijde čas. Založení takového fondu bezesporu přináší řadu benefitů, máte jistotu, že o majetek je postaráno.
Fondy jsou velice běžné v anglosaském právu, kde jsou označovány jako trust funds. Běžně do těchto trustů ukládají rodiny svůj majetek ve prospěch potomků. Do trustu se dá například uložit majetek, který je v rodině po generace.
Zabezpečí se tak, že s majetkem bude nakládáno správně a budou z něj moct čerpat i generace následující. Svěřenské fondy jsou ale také rozumnou cestou pro zachování rodinné firmy. Zabezpečí se tak, že podnik nepadne do cizích rukou i přesto, že potomci se o něj starat nechtějí, ale nechávají si jej jako jakási zadní vrátka.
Co a jak ale do fondu uložíte, je čistě na Vás. Svěřenský fond nabízí širokou škálu možností, pravidla jeho fungování si stanovíte Vy jako zakladatel.
Jak založit svěřenský fond
Založení svěřenského fondu může provést jak fyzická, tak právnická osoba. Zakladatel fondu uzavírá se správcem smlouvu o svěření majetku správci. Správce je osoba, která má z moci zakladatele na starosti správu konkrétního majetku.
Za svěřenský fond jedná navenek, nemá však nad majetkem plnou moc. Musí se řídit sjednanými pravidly a podmínkami, které stanoví zakladatel fondu.
Smlouva o svěření majetku správci musí obsahovat následující:
• jméno svěřenského fondu,
• majetek, který je při vzniku fondu jeho součástí,
• účel založení fondu,
• údaj o době trvání,
• beneficienty (obmyšlené osoby),
• podmínky plnění beneficientům,
• správce svěřenského fondu.
Účel a cena svěřenského fondu
Podle účelu se fondy dělí na ty, které spravují soukromý majetek a ty, které jsou založeny za účelem veřejného prospěchu. Dalším možným rozlišením je založení trustu za účelem:
• ochrany rodinného majetku,
• nakládání s majetkem po zakladatelově smrti.
Ochranu rodinného majetku v trustu je možné zřídit hned a vložit tak do fondu majetek, který aktuálně spravujete. V druhém případě vzniká fond po zakladatelově úmrtí a prakticky tak řeší dědické řízení. V rámci definování všech aspektů svěřenského fondu je tak třeba přemýšlet na dlouhá léta dopředu.
Ačkoliv nelze vždy predikovat, co se stane za 20 let. Co ale jako zakladatel fondu můžete udělat je, že na začátku stanovíte jasná pravidla a podmínky, za kterých je možné v budoucnu dělat případné změny.
Trust vzniká na základě notářského zápisu. Při zakládání svěřenského fondu je tak třeba počítat s příslušnými notářskými poplatky, které se řídí vyhláškou č. 196/2001 Sb. o odměnách a náhradách notářů, výše poplatku je tedy tarifní.
Musíte ale také počítat s ostatními poplatky, jako třeba na rejstříkovém soudu či katastrálním úřadě. Celkové náklady na zřízení trustu se pak liší i podle hodnoty aktiv do fondu vložených.
Ve všech náležitostech a správném nastavením podmínek pro založení trustu není vždy jednoduché se vyznat. Aby Vám založení svěřenského fondu nezabralo příliš drahocenného času, můžete využít služby zprostředkovatelské agentury – Parkerhill.cz, která má celý proces okolo trustu v malíčku.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.