Hledáte práci? Porovnejte pozitiva a negativa nového zaměstnavatele!

21.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Hledáte práci? Porovnejte pozitiva a negativa nového zaměstnavatele!Hledáte nové zaměstnání? Pak určitě brouzdáte na internetu, v novinách, ptáte se známých a hledáte si to nejlepší místo ušité na míru právě vám. Každá firma má svoji historii, svoji kulturu a každá je svou nabídkou naprosto jedinečná. Přesto se však vyskytují určité znaky vždy pro danou skupinu firem typické. Každá skupina totiž nabízí jistá pozitiva a zároveň také negativa, a ta je vždy nutno zvážit.

Pojďme se tedy podívat, co vás čeká, rozhodnete-li se pracovat v některé z níže uvedených firem:

Mezinárodní firma

Pozitiva práce v mezinárodní firmě

Pokud se rozhodnete pracovat v mezinárodní firmě, dostanete se mezi obrovské množství lidí s různou kulturou a s různými jazyky. Máte tedy možnost se seznámit, získat zajímavé kontakty a zdokonalit se v cizím jazyce. Můžete vycestovat a strávit v zahraničí i několik let pod hlavičkou dané firmy.

Pokud jste šikovní, můžete rozhodovat či ovlivňovat velké mezinárodní projekty. Mezinárodní firmy většinou nabízí nadstandardní platy a také možnost kariérního postupu. Dále výhody jako obědy, školky pro děti, poukázky na cvičení a jiné. Co se týče pracovní náplně, dostanete svěřený rámec práce a ta je čistě ve vaší kompetenci. Mezinárodní firmy mívají pevnou základnu, tudíž nemusíte se až tak obávat o to, že by firma ze dne na den zkrachovala a vy jste byli bez místa.

Negativa práce v mezinárodní firmě

Velké množství zaměstnanců těchto mezinárodních kolosů může být pro vás časem i velmi negativní. Často se stává, že dochází k jakési ztrátě individuality. Mezinárodní firmy mívají naprosto striktně vypracované procesy a směrnice, kterými se musí všichni řídit, a jejich nedodržení má mnohdy i další dopady. Pokud jste tedy velmi kreativní a máte nespočet nápadů, jak vyřešit danou věc, můžete často narazit právě na striktnost směrnic, přes které vaše nápady prostě neprojdou. To může být časem velmi demotivující. Pokud se i tak rozhodnete navrhnout něco nestandardního či o něco takového požádat, počítejte s tím, že odpověď se k vám dostane až za velmi dlouhou dobu. Musí totiž projít řadou schvalovacích procesů a rozhodnutí lidí na různých úrovních a v různých státech.

Protože i velké firmy s pobočkami po celé zemi potřebují získat informace o tom, co se kde děje, vytvořili si systém tzv. reportů. Pro vás to tedy bude znamenat, že budete pravidelně zasílat informace o tom, co jste udělali, jak funguje vaše oddělení a jiné informace dle vaší pozice. V mezinárodní firmě budete tedy reportovat, reportovat a zase reportovat. Platí zde přímá úměra - čím vyšší pozice, tím více reportů. Někdy vám jejich vyplňování může zabrat až dva dny z pětidenního pracovního týdne.

Poslední negativum, na které se podíváme, se týká pracovní náplně. Na jednu stranu je úžasné, že víte, co přesně je vaší náplní, a nikdo by vás neměl nutit, dělat něco jiného. Ba naopak, mohli byste mít problémy s tím, že jste udělali něco, na co nemáte pracovní smlouvu a dohodnutou kompetenci. Na druhé straně však nikdy neuvidíte pod pokličku celé firmy. Velmi často se stává, že jedno oddělení ani netuší, co přesně dělá druhé. Získané pracovní dovednosti budete moci uplatnit zas jen v tom stejném oddělení.

A teď trocha nadsázky. Jak je to s kancelářským papírem v mezinárodních firmách? Dobrá zpráva, nehlídá se! Pokud si potřebujete sem tam něco nakopírovat pro tzv. domácí použití a spotřebujete větší množství papíru, vězte, že se to v těchto prostorách většinou nepozná. Snad jen kolega, který už po několikáté přijde k prázdné kopírce, přestože ji před chvíli naplil, bude asi trochu prskat.

Malá rodinná firma

Pozitiva práce v rodinné firmě

V malé rodinné firmě se můžete cítit opravdu jako doma. V podstatě jste součástí rodiny majitele firmy. Pokud je majitel příjemný člověk, máte vyhráno. Kolektiv bývá většinou uzavřený, přátelský. Firma má svou jasně danou vizi, na jejíž realizaci se podílejí všichni zaměstnanci. Velkou výhodou je, že můžete nahlédnout do všech oddělení firmy.

Můžete se naučit, jak funguje obchod, finance, marketing, personalistika a vše ostatní. Pokud tedy máte ambice si jednou založit svoji vlastní firmu, tento model vám může hodně pomoci. Vztahy jsou velmi blízké. Výhodou je také to, že zde naprosto můžete uplatnit svou kreativitu, nápady, samostatnost a můžete sami svou činností zásadně ovlivnit fungování a prosperitu firmy.

Negativa práce v rodinné firmě

Negativem určitě je to, že malá firma může mnohem rychleji padnout a vy s ní. Váš plat je naprosto ovlivněn pozicí firmy, platy nebývají příliš vysoké. Stejně tak si tyto firmy, obzvlášť v dnešní době, nemohou už dovolit vymoženosti jako nejmodernější počítače, auta pro zaměstnance atd. Také z hlediska kariéry není až tolik možností, kam v rámci dané firmy vyrůst.

V rámci malé rodinné firmy máte sice sepsanou jakousi pracovní náplň, ale vězte, že ve skutečnosti budete dělat úplně všechno. Nejde jen o to, že např. vezmete marketing za kolegu, který jede na dovolenou. Ale občas budete muset třeba i vysát, když zrovna nedorazí uklízečka, nebo zajet koupit dětem majitele dárky na Vánoce, ať se vám to líbí nebo ne.

A kancelářský papír? No ten se počítá. Pokud si potřebujete něco nakopírovat, doneste si raděj svůj. Ale pozor, i tak vás může prozradit počítadlo na kopírce!

Státní podnik

Pozitiva práce ve státním podniku

Pozitivem státních podniků je stálý plat, poměrná jistota zaměstnání, jasně vymezená pracovní pozice. Státní podniky často nabízejí další výhody jako stravenky, nebo dokonce příspěvky na dovolenou. Po zkušební době budete dostávat odměny. Přesčasy zde nejsou tak časté, a když si odpracujete to své, můžete jít domů s čistou hlavou. Práce není nikdy tolik, že byste pracovali po nocích i o víkendech, jako třeba v soukromém sektoru. Můžete se seznámit s lidmi na zajímavých místech, proniknete do tajů zákonů, pod jejichž hlavičkou podnik pracuje, a v rámci nich můžete uplatňovat svou kreativitu. Nepracujete ve stresu a své práci, ve které jste specialisti, velmi dobře rozumíte. 

Negativa práce ve státním podniku

Váš plat je přesně daný tabulkou. Přesně víte, kolik let praxe budete muset ještě odpracovat, aby se váš plat zvýšil a na kolik, či případně jakého titulu musíte dosáhnout, abyste si zvýšení platu zajistili. Tzn. vynaložené úsilí nerovná se adekvátní plat, ten je prostě pořád stejný. Pokud jdete do státního podniku s vidinou a snem toho, že byste chtěli něco zásadního v tomto systému změnit, většinou to brzo vzdáte. Vše je tak dané a rigidní, že změny probíhají jen velmi pomalu a nerady, a vy dříve ztratíte motivaci. Pokud potřebujete neustále nové výzvy, naprosto proměnlivou práci, cestování, možnost pracovat z domu, možnost něco zásadního ovlivnit atd., v tomto sektoru moc šťastní nebudete.

A kancelářský papír? S tím si starosti dělat nemsíte - až dojde, oddělení objedná nový.

 

Alena Budařová (více o ní zde)Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.