Odstupné při skončení pracovního poměru: Přečtěte si konkrétní příklad ze života

12.2.2019 | autor: Redakce PŽ

 

Odstupné slouží jako určitá finanční kompenzace při rozvázání pracovního poměru. Výše odstupného přitom závisí především na délce trvání pracovního poměru. Zajímá vás víc?

Příklad z praxe: Výpověď z organizačních důvodů

V tomto článku budeme vycházet z následující situace. Zaměstnanec disponuje pracovní smlouvou od 1.6.2017. K 30.4.2018 ovšem od zaměstnavatele obdržel výpověď z organizačních důvodů. Začíná mu tedy běžet dvouměsíční výpovědní doba a k ukončení pracovního poměru by mělo dojít k 30.6.2018.

Zaměstnanec by se však rád se zaměstnavatelem domluvil na dřívějším ukončení, a to k 31.5.2018. Po celý květen je na neschopence. Řeší nyní otázku, zda má nárok na jedno odstupné, nebo na jeho dvojnásobek.

TIP: Výpověď se někdy neobejde bez menších nebo větších konfliktů. Zajímá vás, jak zlepšit vztahy na pracovišti?

Podívejme se do zákona

Podle § 67 odst. 1 zákoníku práce má zaměstnanec nárok na odstupné, pokud skončí sice dohodou, ovšem z organizačních důvodů. Výše odstupného se následně odvíjí od toho, jak dlouho pracovní poměr zaměstnance trval.

V případě, že by se zaměstnavatel rozhodl na výše zmíněnou dohodu přistoupit, pracovní poměr zaměstnance by skončil 31.5.2018. Jeho pracovní poměr by tedy měl trvání od 1.6.2017 do 31.5.2018. To symbolizuje podle § 333 ZP přesně rok.

Jaká bude výše odstupného?

Podle § 67 odst. 2 písm. b) ZP náleží zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvojnásobku jeho průměrného výdělku. A to v případě, že pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň jeden rok a méně než dva roky.

Poslední měsíc strávený zaměstnancem na neschopence přitom není potřeba nijak zvažovat. I dočasně práce neschopný zaměstnanec je totiž zaměstnanec, jehož pracovní poměr trvá i po dobu nemoci.

Více informací o řešení konfliktů nejen se zaměstnanci prostřednictvím mediace najdete na www.mediace-cr.cz.

 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.