Stres

26.4.2017 | autor: Redakce PŽ

Stres

Stres je jedním z největších strašáků moderní doby. A zároveň dlouhodobým problémem, kterým trpí především pracující lidé. Stres však nemusí působit jen vypjatá a hektická práce, kdy se denně strachujete o to, jestli nepřijdete buď o ni, nebo o peníze.

Stres může způsobit i jiná emocionální situace, která je dlohodobějšího charakteru. Dostaví se v případě rodinných problémů, nemocí, traumatických zážitků. Lidské tělo je totiž postaveno tak, aby dokázalo zvládat krátkodobé stresové situace (například abyste dokázali včas zareagovat, když je ohrožen váš život či život někoho jiného, anebo upustíme-li od tohoto extrémního příkladu, abyste dokázali odpovídajícím způsobem řešit věci, které potřebují okamžité řešení).

Pod dlouhodobým tlakem však můžete vydržet jen obtížně. Brzy se totiž kromě vaší psychiky odrazí i na fyzickém těle. Psychicky například můžete cítit dlouhodobou únavu, vyčerpání, podrážděnost, zvýšenou agresivitu, přestanete mít zájem o sex, propadnete apatii a pesimismu. Po fyzické stránce se stres promítne například do žaludečních problémů, zácpy, průjmu či bolení hlavy. A tvá-li stále, může být příčinou onemocnění srdce, migrény nebo třeba i rakoviny.

Není tedy lepší se stresu vyhýbat? Jistěže ano, ale jak to udělat? Nalézt optimální řešení může být složité, ale nikoli nemožné. V prvé řadě je potřeba přijít na to, z čeho se cítíte takto pod tlakem a co jsou již jen další věci, které se na tento váš pocit nabalují a podporují ho, ale nejsou samy o sobě příčinou.

Například přijdete na to, že máte neshody doma a v práci se vám nedaří. Kde je ale hlavní příčina? Možná jste s partnerkou či partnerem začali řešit otázku bydlení, ale vy víte, že zatím nemáte na to pořídit si větší byt. Vidíte ale, že váš partner po tom touží, vy ho nechcete zklamat, ale zároveň musíte o to více pracovat, abyste vydělali dost peněz. Vracíte se pozdě domů a s partnerem či partnerkou se hádáte právě kvůli tomu. Vy se pak cítíte ukřivdění, že se tak dřete kvůli tomu druhému a ten vás ani neocení. V práci potom nemůžete podávat požadovaný výkon, protože se stále soustředíte na to, jaká je doma nepříjemná situace. A dostáváte se tak do začarovaného kruhu, z něhož zdánlivě není cesta ven.

Právě na tomto případě je ale dobře vidět, kolik věcí vás ovlivňuje a kvůli kolika věcem se cítíte takto pod tlakem. Kdybyste si už na začátku s partnerem promluvili a dali jasně najevo své stanovisko i důvody, které vás k němu přivedly, možná by celá situace vypadala jinak. Pokud se tedy chcete stresu zbavit, je potřeba najít jeho skutečnou příčinu a snažit se ji vyřešit takovým způsobem, aby ve vás tlak už dále nenarůstal. Možná u toho zjistíte, že spousta věcí, o nichž se domníváte, že jsou důležité, vlastně nehrají žádnou roli v tom, jestli budete šťastní.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.