Jaké trendy ovlivňují bydlení seniorů?

23.7.2012 | autor: Redakce PŽ

Jaké trendy ovlivňují bydlení seniorů?

Populace stárne a dožívá se stále vyššího věku, počet lidí nad 85 let se má až zpětinásobit. Pro seniory to znamená jediné – mnohem více času stráveného v důchodu. I proto se více než kdy dřív zajímají o to, jak své stáří stráví. Moderní doba jim vychází vstříc a poskytuje vymoženosti, které život výrazně zkvalitní.

Myslí na budoucnost

Stejně jako se mění demografický vývoj, liší se i uvažování dnešních čtyřicátníků o budoucnosti. Pokud hledají byt k prodeji, již důkladně přemýšlí, jak se jim tam bude ve stáří žít. Prioritou je funkční výtah, nebo bezbariérový přístup zvenčí. I v bytě požadují minimum překážek, jako jsou prahy.

Zajímají se také o občanskou vybavenost v okolí bydliště. Uvědomují si, že jednoho dne nebudou chtít jezdit přes půl města za lékařem, nakoupit nebo třeba za kulturou.

Vybavení a nábytek jsou důležité

Nejen dispozice bytu, ale i jeho vybavení hraje důležitou roli. Neobvyklá již dnes nejsou například sedátka do sprchového koutu. Obecně senioři ocení více sprchové kouty než vany, protože vylézat z vany je pro ně zbytečně obtížné. Nyní se ale na trhu objevují i vany s vodotěsnými dvířky, sedátky a pevnými madly, která usnadňují vstávání.

Vstávání – kámen úrazu

Právě vstávání bývá asi nejčastějším problémem starších lidí. Pohovky, ani postele nesmí být příliš měkké a nízké, aby se z nich dalo bez obtíží zvednout, u židlí jsou ideální područky.

Tip: Pokud si budete pronajímat byt již zařízený, pořiďte si navíc alespoň kvalitní křeslo s tvrdším sedákem a pevnými područkami.

Cohousing

Nejnovějším trendem je tzv. cohousing. Ten se netýká jen seniorů, zapojují se do něj lidé napříč generacemi. Jedná se o blízké bydlení lidí s podobným stylem života, které podporuje mezilidské vztahy.

Zájemci o cohousing si pronajímají, nebo kupují byty v jednom místě a společné prostory využívají ke každodenním setkáním. Nikdy tak nejsou sami, což je v životě člověka opravdu důležité.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.