Přírodní lékárna: Šípková růže

19.10.2016 | autor: Redakce PŽ

Přírodní lékárna: Šípková růže

Rosa canina, nebo také šípková růže, je přírodní lékárna a je velice dostupným a efektivním prostředkem k posilování organismu. Pokud máte za domem malý lesík, nebo si pěstujete šípkovou růži na zahradě, může vaše tělo zajásat. Už se nemusí bát jarní ani podzimní únavy, proti chřipkám, virózám i obyčejným nachlazením právě našlo ten nejlepší, nejpřirozenější a zaručeně nejzdravější lék, který na světě existuje – léčivou bylinu.

Šípková růže byla používána už od starověku. V antickém Římě jí prý nazývali psí růží, údajně proto, že jí léčili vzteklinu. Ale nejen to, už oni si připravovali pověstné šípkové čaje a šípková růže se stala nepostradatelnou ingrediencí každé dobře vybavené kuchyně. V dnešní době je plod ceněn pro vysoký podíl vitamínu C, obsahuje jej zhruba dvacetkrát více než citrusy. Šípky také dokážou pomoci při zánětu ledvin i močového měchýře, lékaři je doporučují v boji s ledvinovým pískem i močovými kameny, které narušují a pozvolna vyplavují přirozenou cestou z těla ven. Pravidelné pití šípkového čaje funguje také jako posilující prostředek pro váš organismus.

Šípky sbírejte v září a říjnu

Nejlepší čas na sběr plodů je v období září a října, kdy začínají plody dozrávat. V průběhu dozrávání se totiž podíl vitamínu C neustále snižuje a přezrálé plody ho mají jen malé množství. Je také dobré nabírat si každý rok nové plody, skladováním se totiž kvalita a moc šípkového kouzla vytrácí. Po očesání plody usušíme v tenkých vrstvách.

Samotných receptů na přípravu šípkového čaje existuje několik. Klasika ale zní: Usušené šípky podrtíme, namočíme do studené vody a necháme den odstát. Druhý den směs mírně ohřejeme (nesmí nedosáhnout bodu varu), scedíme přes cedítko nebo plátýnko a takto připravený nápoj je hotov k podávání. Přejeme dobrou chuť!Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.